Opona motocyklowa – czym różni się od innych typów?

Opona motocyklowa – czym różni się od innych typów?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony motocyklowe stanowią bardzo istotny element w każdym jednośladzie. Ich odpowiednie zastosowanie i dobranie pod kątem rodzaju motocykla zapewni doskonałe właściwości trakcyjne pojazdu mechanicznego. 

Najważniejsze cechy opon motocyklowych

Opony motocyklowe wyróżniają się spośród innych typów opon tym, że muszą zapewniać zwiększoną przyczepność pojazdu do nawierzchni, po której się on porusza. Spowodowane jest to faktem, że jednoślad z zasady posiada zmniejszoną stabilność z racji posiadania tylko dwóch kół w ułożeniu liniowym. Z tego względu cała praca stabilizująca spoczywa na ogumieniu motocykla. 

Ważne jest aby rodzaj opony motocyklowej odpowiadał zastosowaniom, w których ogumienie ma być stosowane. Inne opony należy stosować do popularnych „ścigaczy” na szosie, inne na torze wyścigowym. Z kolei motocykle turystyczne klasy enduro wymagały będą opon o nieco bardziej agresywnym bieżniku, jednak opony tu użyte muszą cechować się pewnego rodzaju dozą uniwersalności. Jak wiadomo motocykl turystyczny musi poradzić sobie w zmiennych warunkach jezdnych. Raz będzie to autostrada a raz teren poza utartymi szlakami. Opony o najbardziej agresywnym bieżniku montuje się do motocykli crossowych, trailowych i enduro. Z zasady opony te nie nadają się do jazdy po asfalcie, szybko niszczą się w czasie takiego użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem. Dodatkowo ich głęboki bieżnik nie trzyma się szosy. W znalezieniu właściwych opon motocyklowych pomoże zapoznanie się stroną internetową https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/motocyklowa/.

Co oczywiste opony muszą być także dopasowane pod kątem pory roku w której będą mogły być używane. Innych warunków kierowcom dostarcza – co oczywiste – pora letnia, a zupełnie inne warunki na drodze panują zimą przy niskich temperaturach, gdy guma traci swoją przyczepność. Dodatkowo oblodzenie czy błoto pośniegowe także nie sprzyja bezpiecznej jeździe. W takim przypadku trzeba zaopatrzyć się w opony zimowe tanio. Jeżeli odpowiednio podejdzie się do tego typu zakupów, wymiana opon z letnich może nie być wcale nadwyrężaniem portfela.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*