Karmienie trzody chlewnej – jak o nie zadbać?

Karmienie trzody chlewnej – jak o nie zadbać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Poprawny wzrost i zdrowie trzody chlewnej zależy od wielu czynników, ale najważniejsze jest ich karmienie. Dieta świń powinna być kontrolowana od małego prosięcia. Ważne są również warunki i dobrostan zwierząt, gdzie każdy osobnik powinien mieć zbliżone warunki karmienia. 

Czym powinno się karmić trzodę chlewną? 

W pierwszych tygodniach życia, jedzenie prosiąt powinno opierać się na mleku i siarze matki. Locha w okresie odchowu powinna posiadać specjalny kojec, dzięki czemu swobodnie nakarmi swoje potomstwo. Po trzech tygodniach do mleka można dodawać mieszanki paszowe. Nie zaszkodzi także dodatkowa porcja minerałów i witamin. Zapewnia to szybki wzrost, wzmacnia układ pokarmowy i pomoże zwiększyć masę ciała. Po 4 miesiącach można podawać już pełnowartościową karmę, zgodną z obecnymi zaleceniami weterynarii. 

Jak zapewnić wygodę przy karmieniu?

Oprócz wspomnianych kojców dla matki warto pamiętać o innych udogodnieniach dla trzody. Koryta dla świń powinny być odpowiednio obszerne, zwłaszcza przy dużej ilości świń. Warto pamiętać, że każdy knur powinien mieć co najmniej 6 metrów kwadratowych przestrzeni. Kojce powinny być tak dostosowane, żeby świnie miały spokojny dostęp do karmy i jak najczęściej oddawały się posiłkom. Dzięki temu szybko osiągną dużą wagę, co przełoży się na wartość trzody. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*