Jak chronić działkę przed szkodnikami?

Jak chronić działkę przed szkodnikami?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Działka to dla wielu osób idealne miejsce do odpoczynku w czasie weekendu po całym męczącym tygodniu w pracy. Niestety często zdarza się, że jest to przestrzeń nawiedzana przez różne szkodniki, które atakują rośliny i zakłócają człowiekowi spokój. Mowa tutaj m.in. o komarach, mszycach, czerwcach ślimakach czy kretach. Dosyć popularnym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie takich preparatów, jak choćby chemiczne opryski na kleszcze i inne insekty, ale oprócz tego warto też posadzić konkretne rośliny i zastosować pewne domowe metody. 

Weź sprawy w swoje ręce

Najprostszym sposobem na wyeliminowanie szkodników z działki lub ogrodu jest użycie specjalnych środków chemicznych, którymi spryskuje się rośliny i trawę. Są to najczęściej specjalistyczne opryski na komary i meszki w ogrodzie w formie koncentratu rozrabianego w wodzie. Najlepiej cały zabieg przeprowadzić wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, ale koniecznie w bezdeszczowy dzień, ponieważ woda zmyje substancję ze spryskanej nią powierzchni.

Alternatywą dla tej metody jest posadzenie pewnych określonych gatunków roślin i ziół, wydzielających zapach o działaniu odstraszającym zarówno owady, jak i gryzonie czy ślimaki. Do tej kategorii zaliczamy m.in. aksamitkę, nasturcję, majeranek, hyzop lekarski, bazylię, miętę pieprzową, lawendę, szałwie lekarską, tymianek oraz czosnek. Oto inne polecane rozwiązania przydatne w celu pozbycia się konkretnych szkodników:

– czerwce – zastosowanie preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych

– ślimaki – obsypanie roślin i trawnika specjalnymi granulkami w kolorze niebieskim (działają przez co najmniej kilka tygodniu, skutecznie odstraszając te zwierzęta)

– krety – nie przepadają za psami, a poza tym warto je przeganiać za pomocą karbitu i systemów ultradźwiękowych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*