Szkolenia BHP – na czym polegają i kiedy powinno się je wykonywać?

Szkolenia BHP – na czym polegają i kiedy powinno się je wykonywać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla niektórych pracowników, ale na czym dokładnie polegają i kiedy należy je odbyć?

Czym jest BHP?

Być może słyszałeś w mediach hasło „bezpieczeństwo i higiena pracy”, ale co ono oznacza? Mówiąc najprościej, zdrowie i bezpieczeństwo to ochrona ludzi przed szkodami w miejscu pracy. Obejmuje to wszystko, od upewnienia się, że ktoś nie jest narażony na działanie czynników rakotwórczych lub azbestu w miejscu pracy, do zapewnienia, że ludzie nie są narażeni na zbyt wysokie lub niskie temperatury, które mogą powodować choroby lub obrażenia.

Wymagania pracodawcy i prawa

Szkolenie BHP jest często wymagane przez prawo, jeśli pracujesz w pewnych sektorach, takich jak budownictwo lub produkcja. Jeśli w Twoim miejscu pracy zatrudnionych jest więcej niż pięciu pracowników, będziesz musiał zapewnić im odpowiednie szkolenie na temat ochrony przed powszechnymi zagrożeniami w pracy, takimi jak poślizgnięcia, potknięcia, upadki i porażenia prądem.

Możesz być również zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia BHP dla swoich pracowników, jeśli w przeszłości otrzymałeś grzywnę za złe praktyki bezpieczeństwa. Szkolenie BHP może pomóc zapewnić, że pracownicy są świadomi swoich praw prawnych, jak również tego, co mogą zrobić, aby chronić się przed urazami lub chorobami w pracy.

Kto może przeprowadzić szkolenia BHP?

W większości przypadków to do Ciebie, jako pracodawcy, należy zapewnienie pracownikom szkolenia BHP. Istnieją jednak sytuacje, w których inne osoby mogą przeprowadzić to szkolenie, jeśli nie masz czasu lub środków niezbędnych do jego przeprowadzenia. Jeśli jesteś pracodawcą zatrudniającym więcej niż pięciu pracowników, jesteś odpowiedzialny za zapewnienie swoim pracownikom szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenia oferuję na przykład firma https://bhp-partner.pl/, która zadba o BHP w twoim przedsiębiorstwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*