Przyczyny brzydkiego zapachu z kanalizacji

Nieprzyjemny zapach unoszący się w łazience może mieć bardzo wiele przyczyn, ale najczęściej wynika z niedostatecznej dbałości o czystość. Prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy odpowiada za ten stan rzeczy źle wykonana wentylacja kanalizacji. To właśnie jej niewłaściwa konstrukcja jest często powodem cofania się brzydkich zapachów z rur do wnętrza naszego domu. Czasami też szamba betonowe jednokomorowe (postawione obok budynku) są pozbawione kominka zapewniającego dopływ świeżego powietrza – to również może być jedna z przyczyn nieprzyjemnych woni.  

Szybka interwencja pozwoli nam oddychać świeżym powietrzem

Napływanie nieprzyjemnych pod względem zapachu gazów kanalizacyjnych do wnętrz sanitarnych jest bardzo często spowodowane wysysaniem wody z tzw. syfonu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy instalacja nie jest właściwie wentylowana – wskutek tego ścieki wypełniają dosłownie cały przekrój rury, wywołując podciśnienie, co prowadzi do wysychania syfonu. Gazy mają wówczas w zasadzie otwartą drogę do pomieszczeń naszego domu. Z tego względu niezwykle istotne znaczenie ma montowanie elementów instalacji o właściwej przepustowości, koniecznie z zachowaniem odpowiednich spadków oraz średnicy całego oprzyrządowania.

Czasami jednak wystarczy przelać syfon czystą cieczą. Dodajmy, że brzydki zapach może być również wyraźnie wyczuwalny na zewnątrz budynku – przede wszystkim na działkach wyposażonych w szamba betonowe 8m3 lub zbiorniki z tworzyw sztucznych. Na szczęście można to łatwo zmienić, instalując specjalny kominek wentylacyjny. Tego typu urządzenie nadaje się też z powodzeniem do zamontowania na pionie kanalizacyjnym. Alternatywą są natomiast neutralizatory zapachów, skutecznie pochłaniające i likwidujące fetor – jest to jednak rozwiązanie wyłącznie tymczasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − dwa =