Silnik elektryczny – jaki wybrać najlepszy?

Silnik elektryczny – jaki wybrać najlepszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór silnika elektrycznego nie zawsze jest sprawą prostą i oczywistą. Dlatego też przygotowaliśmy ten krótki poradnik, który pomoże każdemu dokonać właściwej decyzji. Teoretycznie motory napędzane energią elektryczną zawsze działają tak samo, jednak często szczegóły mają ogromne znaczenie podczas eksploatacji. Sprawdzamy więc jakie różnice występują pomiędzy tego typu urządzeniami.

Motoreduktor

Pierwszym typem silnika, na który możemy trafić, jest tak zwany motoreduktor. Jest to połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Dzięki temu cały zespół może osiągnąć niższą masę, niż urządzenie napędzające z przekładnią stosowane osobno. Ma to znaczenie przede wszystkim tam, gdzie istotne są kompaktowe wymiary. Nie ma konieczności by na przykład kupować silnik bardzo duży, o wysokim momencie obrotowym. Można zastosować mały motor, a wysoki moment uzyskać dzięki przekładni, która obniży obroty jednocześnie zwiększając siłę napędową.

Bezpieczeństwo

Wiele silników elektrycznych napędza maszyny, przy których praca wymaga zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa. Są to na przykład szlifierki, frezarki, tokarki czy nawet zwykłe wiertarki, których używa się w domach. W przypadku takich maszyn nietrudno o wypadek i zrobienie sobie krzywdy. By ograniczyć skutki ewentualnego wypadku, warto stosować silnik elektryczny z hamulcem. Dzięki temu, gdy tylko napięcie zostanie zdjęte z zacisków motoru, jego wał napędowy zatrzyma się w bardzo krótkim czasie. Nie ma więc ryzyka, że kręcące się długo siłą odśrodkową wiertło bądź tarcza do cięcia większe obrażenia w czasie wypadku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*