Odtłuszczanie, trawienie i inne metody oczyszczania powierzchni

Odtłuszczanie, trawienie i inne metody oczyszczania powierzchni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oczyszczanie powierzchni metalu jest wyjątkowo ważnym procesem przed poddaniem go galwanizacji. Różnego rodzaju tłuszcze, zgorzeliny czy korozje pokrywające motel mogą w znacznym stopniu wpłynąć na finalną barwę, co w efekcie da wyrób inny niż przez nas zamierzony. Aby uniknąć tego problemu, należy metale wprzód poddać różnym metodom oczyszczającym, dobranym w zależności od tego, z czym mamy do czynienia. Przy trudniejszych brudach będziemy musieli zastosować bardziej inwazyjne metody, w innych wypadkach może wystarczyć płukanie.

Dobranie odpowiedniej metody do zastanego problemu

Jeśli powierzchnia metalu uległa korozji lub jest pokryta zgorzeliną, a chcemy uzyskać powłokę gładką i błyszczącą, powinniśmy się zastanowić nad dwoma typami obróbki – mechanicznej i chemicznej. Do tej pierwszej należy szlifowanie, polerowanie lub obróbka luźnymi kształtkami (finalnie również odtłuszczanie i płukanie). Jeśli chodzi o obróbkę chemiczną, stosuje się naprzemienne procesy odtłuszczania i płukania z trawieniem i polerowaniem chemicznym. Bez tego nie może zostać przeprowadzone chromowanie ani żaden inny proces.

Jeśli mamy do czynienia z mniej zniszczonymi powierzchniami, ich oczyszczanie sprowadza się do odtłuszczania w specjalnych roztworach, płukania oraz odpowiedniego polerowania. Musimy pamiętać, że wybrane metody zależą w dużej mierze od materiału, z którym pracujemy.

Jeśli na przykład chcemy przeprowadzić proces anodowania aluminium, możemy wejść na stronę https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*