Możliwość uzyskania zwrotu prowizji bankowej – podstawowe informacje

Biorąc kredyt konsumencki, klient musi zapłacić za niego prowizję. Jeszcze nie tak dawno temu kwota ta była dla klienta wartością straconą, nawet jeśli udało mu się spłacić kredyt w terminie wcześniejszym, niż wymagany. Sytuacja jednak uległa zmianie wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. Jednak wciąż niewielu klientów jest świadomych, że swoje pieniądze może odzyskać.

Jak odzyskać prowizję od kredytu?

Zwrot kosztów kredytu możliwy jest przede wszystkim w sytuacji, kiedy klient spłacił swój kredyt przed terminem. Umowa o kredyt musiała zostać zawarta nie wcześniej niż z dniem wejścia w życie wspomnianej ustawy o kredycie konsumenckim, co miało miejsce 18 grudnia 2011 roku. Sam kredyt musiał zostać udzielony osobie fizycznej, a bank swoją prowizję pobrał. Po spełnieniu wszystkich tych warunków klient może ubiegać się o zwrot prowizji w instytucji finansowej, która udzieliła mu kredytu.

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o zwrot prowizji kredyt konsolidacyjny również pozwala na odzyskanie części kosztów kredytu. Decydując się na wzięcie w banku nowego, większego kredytu celem spłacenia wcześniej zaciągniętych, obowiązek spłaty w dalszym ciągu ciąży na kliencie. Jeśli więc kredytobiorca spłaci kredyt przed terminem innym kredytem, dalej jest to zaliczane jako jego przedterminowa spłata. To z kolei prowadzi do możliwości odzyskania prowizji bankowej. Często jednak instytucje finansowe odmawiają takiego prawa, wykorzystując niewiedzę swoich klientów. Najbezpieczniejszym sposobem na odzyskanie prowizji jest zwrócenie się z tym do specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − 5 =