Jakie obowiązki ma deweloper sprzedający mieszkania?

Zakup mieszkania nie bezpośrednio od właściciela a od samego dewelopera staje się coraz popularniejszą opcją handlową w naszym kraju. Mimo tego, głównymi klientami biur deweloperskich są nadal osoby w średnim wieku, co wynikać może z wysokich cen za dane nieruchomości. Kwoty za nowe mieszkania zazwyczaj są dużo wyższe od tych znajdujących się w kamienicach, czy starszych blokach mieszkalnych, jednak niosą za sobą wiele korzyści, które zachęcają do zakupu.

Decydując się na mieszkanie od dewelopera pamiętajmy, iż nałożone są na niego określone obowiązki, z których powinien się przed nami wywiązać. Przede wszystkim, wymagane jest od niego przeniesienie własności sprzedanego lokalu na klienta oraz ochrona praw samego nabywcy. Bez tych podpunktów umowa jest oczywiście nielegalna i niezgodna z prawem. Poza tym, przed samym podpisaniem umowy deweloper zobowiązany jest zadbać o ustalony wcześniej stan mieszkania – w razie niezgodności stanu faktycznego lokum z tym przedstawionym przez dewelopera klient ma prawo domagać się obniżenia kwoty zakupu. Budynek, czy mieszkanie wystawione przez firmę deweloperską na sprzedaż musi spełniać wszystkie normy odnośnie prawidłowego wybudowania, a także bezpieczeństwa użytkowania. Istotne jest także upewnienie się i sprawdzenie realnego metrażu lokalu – często nierzetelni deweloperzy zawyżają powierzchnię, aby uzyskać większą kwotę za jego sprzedaż. Dlatego wymagane jest, aby deweloper zobowiązał się do dokładnego i precyzyjnego pomiaru, a także realistycznego przedstawienia wnętrza mieszkania/budynku.

Jednym z podstawowych zobowiązań dewelopera, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest określenie i przeniesienie udziału we współwłasności części wspólnych budynku, do których należy korytarz czy piwnica.

Artykuł napisany we współpracy z AzBudownictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × pięć =