Jak zabezpieczyć dom przed niemowlakiem?

Jak zabezpieczyć dom przed niemowlakiem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom to teoretycznie najbezpieczniejsze miejsce dla niemowlaka. Niestety w praktyce często okazuje się, że z powodu niefrasobliwości i braku wyobraźni rodziców maluchy odnoszą w takiej przestrzeni różnego rodzaju wypadki. Zwłaszcza wtedy, gdy zaczynają raczkować lub pełzać. Z tego względu warto przestrzegać konkretnych zasad i wprowadzić do mieszkania wiele pomysłowych rozwiązań. Przykładem są choćby specjalne kotwy i mocowania ochronne czy nawierzchnie gumowe, które kupimy w sklepie internetowym 4iQ

Ochrona przed urazami mechanicznymi to priorytet

Jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć dom przed niemowlakiem, w pierwszej kolejności powinniśmy założyć na gniazdka zaślepki – szczególnie w tych wnętrzach, w których przebywa on najczęściej. Po drugie niezbędne będą barierki na schody i bramki, które stanowią skuteczną zaporę i gwarancję, że dziecko np. nie wpadnie do piwnicy. Z kolei na drzwiach warto zamontować blokady, dzięki którym smyk nie przytrzaśnie sobie i nie uszkodzi palców. Nie obejdzie się również bez zainstalowania na kantach mebli i innych obiektach z ostrymi krawędziach dekoracyjnych ochraniaczy wykonanych z gumy, ewentualnie innego miękkiego tworzywa.  Oto pozostałe porady dla przezornych i odpowiedzialnych rodziców:

– detergenty chemiczne i lekarstwa przechowujmy w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu (najlepiej pod kluczem albo w szafce wiszącej na odpowiedniej wysokości)

– zawsze pamiętajmy o wyłączaniu i chowaniu wszelkich urządzeń zasilanych elektrycznie

– w trakcie karmienia malucha nigdy nie zostawiajmy go samego z butelką, bo może się przez przypadek zachłysnąć 

– osłońmy wszystkie palniki na kuchence specjalną kratką, ewentualnie szybą (zwłaszcza podczas gotowania)

– kupmy łóżeczko o rozstawie szczebelków maksymalnie 6 cm, tak aby niemowlę nie było w stanie włożyć w nie główki 

– na podłodze obok wanny połóżmy matę antypoślizgową

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*