Jak wycenić wartość mieszkania?

Jak wycenić wartość mieszkania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy sprzedający lub kupujący zastanawia się za jaką cenę należałoby mieszkanie sprzedać bądź kupić. Jakikolwiek błąd w tym zakresie może doprowadzić nas nie tyle do straty pieniędzy, co odczucia, że nie postąpiło się najlepiej i przez to straciło się okazję do lepszych warunków zakupu. Należy jednak wiedzieć na początku, że wycena mieszkania to niezwykle wymagające zagadnienie, jest przedmiotem wielu badań.

Na cenę mieszkania wpływa oprócz wielkości, wpływa również stan, lokalizacja, typ ogrzewania czy nawet układ pomieszczeń. Jednak na cenę mieszkania mogą również wpływać sąsiedzi czy sposób wejścia do klatki schodowej. Tak wiele zmiennych znacząco utrudnia zaproponowanie odpowiedniej ceny. Jednak w większych miastach na serwisach z ogłoszeniami możemy znaleźć podobne mieszkania i na tej podstawie oszacować cenę mieszkania.

Jeśli znalezione mieszkanie będzie w innym rozmiarze, to być może warto proporcjonalnie policzyć ile kosztuje metr kwadratowy. Wyceniając mieszkanie powinniśmy zmniejszyć jego wartość o możliwe usterki czy wymagania dotyczące remontów. Praktycznie niemożliwa dla nas będzie wierna wycena mieszkania z hipoteką w księgach wieczystych. Należy jeszcze mieć świadomość dotyczącą koniunktury na rynku. Im gorsza koniunktura, tym ceny mieszkań są niższe. Informację o cenach mieszkań na rynku wtórnym znajdziemy między innymi w Banku Danych Lokalnych od Głównego Urzędu Statystycznego.

Lepiej od profesjonalisty

Okazuje się, że wycena wartości mieszkania to zadanie niezwykle trudne. Przy braku porównywalnych ofert okazuje się, że niemożliwa jest wierna wycena przez laika. Nieprawidłowa wycena może się okazać dla nas kłopotliwa. Albo nie znajdziemy kupujących, albo dostaniemy mniej niż powinniśmy. Warto więc skorzystać z ofert rzeczoznawców majątkowych. Wycenią oni mieszkanie zgodnie z ceną rynkową i najlepszą wiedzą. Cena zaproponowana przez rzeczoznawcę będzie atrakcyjna dla kupującego i korzystna dla sprzedającego. W tym kontekście warto zainteresować się ofertą dostępną na stronie https://elite.nieruchomosci.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*