Zakres usług biura nieruchomości

Zakres usług biura nieruchomości
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup lub sprzedaż domu jednorodzinnego albo mieszkania. Aby cały ten proces przebiegł w miarę szybko, sprawnie i bezstresowo, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura nieruchomości. Zatrudnieni w nim specjaliści doskonale bowiem znają rynek i posiadają duże doświadczenie w pośredniczeniu wszelkim transakcjom. W razie potrzeby zajmą się też innymi kwestiami – m.in. nadzorem nad remontem, pomocą w uzyskaniu kredytu czy doradztwem w zakresie projektowania wnętrz. A to nie wszystkie świadczone przez nich usługi.

Obowiązki pośrednika związane z obrotem nieruchomościami

Większości osób sprzedaż lub zakup mieszkania kojarzy się z ogromnym stresem i koniecznością załatwiania wielu niezbędnych formalności. Podejmując się tego zadania samodzielnie, narażamy się na popełnienie prostych błędów, które mogą skutkować utratą pieniędzy lub niepotrzebną stratą cennego czasu. Z tego powodu najsensowniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura nieruchomości. Dobry pośrednik pomoże nam bowiem zamknąć transakcję w krótkim terminie i zazwyczaj z zyskiem.

Do jego obowiązków należy m.in.: sporządzenie oraz umieszczenie w internecie atrakcyjnego ogłoszenia (merytorycznego, ale i przyciągającego uwagę), zgromadzenie z naszą pomocą kompletu wymaganych dokumentów (m.in. zaświadczeń z urzędu skarbowego i aktu notarialnego), prezentacja mieszkania potencjalnym klientom oraz zweryfikowanie ich zdolności kredytowej, a także ewentualnie znalezienie dobrego doradcy finansowego, jeśli takowej zdolności nie posiadają. Poza tym pośrednik zajmuje się:

– kojarzeniem stron transakcji – udziałem w negocjacjach dotyczących ceny danej nieruchomości (oraz ewentualną mediacją w razie jakichkolwiek nieporozumień między stronami)
– pomocą w dokonaniu wszelkich czynności organizacyjnych
– ustaleniem terminu aktu przeniesienia własności (odbywa się to u notariusza)
– pomocą w ustalaniu warunków sprzedaży
– dbaniem o załatwienie formalności po dokonanej już transakcji – w zakres jego czynności wchodzi m.in. zapłacenie stosownego podatku, wypełnienie odpowiednich formularzy (np. PIT-39), zmiana właściciela u osoby zarządzającej określonym budynkiem, przepisanie mediów na nowego nabywcę mieszkania (prądu, gazu, wody), a także rozwiązywanie umów

Pozostałe usługi świadczone przez biura nieruchomości

Fachowcy zatrudnieni w profesjonalnych biurach często znają się nie tylko na najmie nieruchomości i ich sprzedaży, ale też posiadają kompetencje w wielu innych obszarach, takich jak choćby doradztwo finansowe. Pomogą nam m.in. sprawnie i bez większego stresu przejść przez proces kredytowy, wynegocjować wymarzone warunki w banku oraz ominąć wszelkie pułapki prawne, które czyhają niemal na każdym kroku. W biurze nieruchomości uzyskamy ponadto fachową pomoc w znalezieniu rzetelnej ekipy budowlanej lub remontowej oraz urządzeniu zakupionego mieszkania. Pośrednik nie musi nawet sam znać się na aranżacji wnętrz, wystarczy bowiem, że poleci zaufanego projektanta, który sporządzi projekt spełniający nasze oczekiwania.

Kolejnym obszarem działalności omawianych biur jest wycena nieruchomości. Często współpracują one z zewnętrznymi rzeczoznawcami, którzy sprawiedliwie wycenią nasz dom, mieszkanie, a nawet posesję. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zawyżenia lub zaniżenia wartości obiektu. Warto dodać, że wiele biur wykorzystuje w procesie prezentacji ofert mieszkaniowych nowoczesne technologie. Normą są profesjonalne sesje zdjęciowe nieruchomości, opierające się na prezentacjach multimedialnych.

Wśród klientów dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza tzw. wirtualne spacery, ponieważ mają oni możliwość dokładnego obejrzenia danego lokum bez konieczności jego fizycznego odwiedzania i spotykania się z pośrednikiem (wystarczy smartfon oraz google VR). Ostatnio furorę robią również filmy nakręcone z drona, na których prezentowana jest cała nieruchomość z lotu ptaka. W ten sposób klient może nie tylko zobaczyć jak wygląda i w jakim stanie jest sam obiekt, ale też obejrzeć całą okolicę. Dzięki temu pośrednicy są w stanie wynegocjować od osób kupujących bardziej atrakcyjną cenę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*