Dekoracja ogrodu – to prostsze niż myślisz

Dekoracja ogrodu – to prostsze niż myślisz
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dekoracje ogrodowe mają bardzo długą tradycję. W epoce Renesansu były to przede wszystkim posągi, zdobione naczynia oraz żywopłoty. Kolejne lata przyniosły wiele zmian w postrzeganiu przestrzeni. Ogrodnictwo zaczęło rozkwitać, a ogrodowe dekoracje stały się nieodłącznym elementem tworzonych założeń. Kiedy angielscy miłośnicy roślin zaczęli sprowadzać do swojego kraju nowe okazy flory, to właśnie kwiaty i byliny stały się centralną częścią zielonych miejsc. Mimo wszystko, elementy dekoracyjne nadal pełnią istotną funkcję w ogrodach. Uzupełniają kompozycje, sprawiają, że ogrody są ciekawe i oryginalne. 

Jaką rolę spełniają dekoracje ogrodowe?

Wprowadzenie dekoracyjnych elementów umożliwia stworzenie niebanalnych kompozycji, które będą decydować o charakterze miejsca. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wachlarz dostępnych możliwości jest ogromny, wystarczy wybrać rozwiązania, które będą pasować do naszej działki. Bardzo ważne jest, aby ozdoby harmonizowały z otoczeniem, czyli z roślinnością. To ona stanowi tło i oprawę dla dodatkowych elementów. W jaki sposób zmienia się krajobraz po wprowadzeniu dekoracji? Małe elementy sprawiają, że zielona przestrzeń optycznie przybliża się dla obserwatora. Niewielkie rzeźby pięknie prezentują się przy schodach, ścieżkach lub wejściach. Rozległy i nudny żywopłot urozmaici duża figura, donica lub altana, które przełamią widok i nadadzą mu lekkości. Jednobarwne rabaty warto wzbogacić kolorowymi donicami, a mocno zacienione miejsca zyskają dzięki jasnym elementom. Naczynia, donice lub wazony obsadzone kwiatami dodadzą uroku rabatom, które oczekują na zakwitnięcie roślin. W naturalistycznych ogrodach sprawdzą się głazy, korzenie drzew, drewniane ławki czy stoliki. 

Jak dobrać ozdoby do ogrodu?

Ogród to przede wszystkim rośliny. Właściwie dobrane dekoracje dodatkowo podkreślą ich urodę. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na styl naszego założenia. Im mniejsza działka, tym jest to ważniejsze. Przedmioty, które współgrają z określonym charakterem miejsca, będą tworzyć spójną aranżację. Wielkie posągi nie sprawdzą się w przydomowych ogródkach, naruszając ład i harmonię. Rozległe ogrody to idealne miejsce żeby postawić duże donice ogrodowe, nowoczesne rzeźby lub posągi. Ważny jest również akcent optyczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dekoracji, nowoczesne, małe i wąskie ogrody zyskują wrażenie przestronności, zmianie ulegają również ich proporcje. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, ogród może optycznie stać się szerszy, dłuższy lub bardziej przestronny. 

Nowoczesne ozdoby ogrodowe

Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji ozdób ogrodowych. Piękne naczynia wykonane z terakoty mogą nadać ogrodowi wyjątkowego charakteru, zachwycić czy nawet zaskoczyć obserwatora. Nie zawsze należy wypełniać je roślinami, mogą służyć jako rzeźba, idealnie współgrająca z otaczającą zielenią. Największe wrażenie wywołują klasyczne formy. Gliniane dzbany, kamienne kule lub duże donice prostokątne będą kontrastować z kwitnącymi bylinami, podkreślając ich wdzięk i piękno. Coraz częściej na rabatach pojawiają się ozdobne ptaki, ważki lub motyle wykonane z metalu, urokliwie pokrytego rdzą. Ciekawie prezentują się wszelkiego rodzaju latarenki, kule wiklinowe czy stare przedmioty, które w ogrodzie zyskują nowe życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*