Co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Podatek od czynności cywilnoprawnych to specjalna opłata skarbowa regulowana zapisami Ustawy z dnia 9 września 2000 roku. Obejmuje ona wszelkie czynności o charakterze prawnym, które nie zostały obciążone standardowym podatkiem VAT. Jej wysokość zależy w ogromnej mierze od podstawy opodatkowania. Profesjonalnym sporządzaniem deklaracji PCC zajmuje się m.in. biuro rachunkowe Ephemeris, o którego usługach można przeczytać na http://www.ephemeris.com.pl.

Pamiętajmy o terminie rozliczenia się z urzędem skarbowym

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy następujących umów: sprzedaży lub zamiany przedmiotów i praw majątkowych, pożyczki środków finansowych albo rzeczy, darowizn, dożywocia, o zniesienie współwłasności, o ustanowienie hipoteki, a także o przechowanie tzw. depozytu nieprawidłowego. 

Omawiana opłata musi być też uiszczona przez wspólników po podpisaniu klasycznej umowy spółki. W każdym z powyższych przypadków należy to zrobić w terminie 14 dni od daty powstania zobowiązania. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PCC-3 i dostarczenie go do US (osobiście lub drogą internetową).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*