Co powinny jeść osoby uprawiające sport?

Co powinny jeść osoby uprawiające sport?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby uprawiające sport powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Przy jej ustalaniu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek, płeć oraz charakter uprawianej aktywności fizycznej, jako że zgoła odmienne zapotrzebowanie mają osoby uprawiające na co dzień jogę od osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Co powinno stanowić dietę sportowca?

Dieta osoby czynnie uprawiającej sport

Podstawę diety osoby aktywnej fizycznie musi stanowić odpowiednio zbilansowane ilości białka i węglowodanów. Białka to niezwykle ważny budulec wszystkich organów i tkanek organizmu. Wysiłek fizyczny wzmaga zapotrzebowanie na nie, dlatego zaleca się spożywanie wysokowartościowego białka, które znajduje się w mięsie (zwłaszcza w drobiu, cielęcinie i chudej wołowinie), rybach, mleku oraz jajkach.

Węglowodany z kolei odgrywają kluczową rolę w regeneracji włókien mięśniowych po treningu. Są także bezpośrednio spalane w trakcie aktywności fizycznej oraz zapewniają energię na cały dzień, dlatego produkty w nie bogate muszą także znaleźć się w diecie. Źródłem węglowodanów są kasze, makarony, płatki owsiane i brązowy ryż. Równie duże znaczenie mają witaminy i minerały, znajdujące się w warzywach i owocach.

Skonstruowanie odpowiedniej diety to dosyć trudne zadanie dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Idealnym rozwiązaniem może być catering dietetyczny dla sportowców. Zdecydowana większość firm cateringowych proponuje swoim klientom bezpłatne konsultacje z dietetykiem, który po wcześniejszym wywiadzie dotyczącym rodzaju uprawianej dyscypliny, częstotliwości naszej aktywności fizycznej oraz zamierzonych celach (redukcja wagi, przyrost mięśni etc.) skonstruuje odpowiednią, zdrową i zbilansowaną dietę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnego paliwa.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że dostarcza ona gotowe posiłki, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Na https://pomelo.com.pl/ można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*