Za sprawą jakich narzędzi wykonuje się frezowanie?

Za sprawą jakich narzędzi wykonuje się frezowanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Frezowanie to typ obróbki skrawaniem. Gama materiałów, które mogą zostać poddane temu procesowi jest naprawdę imponująca. Od drewna, przez metal, po tworzywa sztuczne i wiele innych materiałów. Ten rodzaj obróbki pozwala na osiąganie pożądanych kształtów czy unikatowych zdobień.

Frezowanie – narzędzia, które to ułatwią

Mechanizm proces frezowania bazuje na odłączeniu pewnej części obrabianego materiału na obrabiarce – tzw. frezarce za pomocą freza, który odpowiada za główny ruch w całym procesie, ruch obrotowy. Jednocześnie obrabiany przedmiot (bądź narzędzie) wykonują ruch posuwowy. To pozwala frezarce na zdjęcie wiórów z materiału i uzyskanie oczekiwanych efektów. Frezarka – częstokroć zamiennie, choć mylnie nazywana ploterem frezującym czy grawerką (ta ostatnia charakteryzuje się jednak mniejszym obszarem roboczym) – jest narzędziem przeznaczonym do obróbki skrawaniem nie tylko płaskich powierzchni, ale również wszelkiego rodzaju kół zębatych czy rowków. Zastąpiła niegdyś używane dłuta. 

Do obróbki materiału na frezarce służy narzędzie zwane frezem. Uzbrojone w wiele ostrzy frezy pozwalają na wycinanie w materiale naprawdę rozmaitych kompozycji. Frezy dzielimy na wiele kategorii, w zależności od przyjętego kryterium: kształtu, materiału wykonania czy geometrii.

Obecnie częstym rozwiązaniem są innowacyjne maszyny – tzw. plotery frezujące. Często zresztą ze względu na nazwę utożsamiane z frezarką. Wykorzystuje się je do cięcia czy grawerowania, np. w branży reklamowej. Do sterowania ploterami służy specjalistyczne oprogramowanie, którego przykładowa oferta znajduje się pod adresem https://sklep.dmplot.com/pl/p/SignCut-Pro-2-roczna-licencja/133.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*