Wyznaczenie granic działki budowlanej – co to jest i jak działa?

Wyznaczenie granic działki budowlanej – co to jest i jak działa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dokładne wyznaczenie granic nieruchomości jest bardzo ważne, jeśli chodzi o sprzedaż lub wynajem domu. Granice nieruchomości są określane przez geodetę, który używa różnych narzędzi i technik, aby określić, gdzie one leżą.

Dlaczego muszę znać granice mojego domu?

Głównym powodem, dla którego musisz wiedzieć, gdzie leżą Twoje granice, jest możliwość uniknięcia sporów z sąsiadami. Jeśli mieszkasz obok kogoś, kto ma na przykład zarośnięty ogród, może być trudno stwierdzić, czy wkracza on na Twoją ziemię, czy nie. Jeśli nie wiesz, gdzie leży granica, może to prowadzić do problemów w późniejszym czasie.

Co obejmuje badanie granic?

Istnieją dwa główne rodzaje pomiarów granic, wstępne i końcowe. Wstępny pomiar pokaże Ci, gdzie są granice i jak wyglądają, podczas gdy ostateczny pomiar da Ci więcej informacji o tym, jak zostały one ustalone i jaki jest ich status prawny. Oba rodzaje pomiarów przeprowadzane są przez licencjonowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pomiarach gruntów.

Celem pomiaru granic działki budowlanej jest zapewnienie, że kupujesz tylko to, co myślisz, że kupujesz. Możesz chcieć mieć pewność, że nie ma żadnych ukrytych służebności lub praw drogi, które wpływają na zdolność do korzystania z ziemi zgodnie z przeznaczeniem. Innym powodem do badania granic działki będzie, jeśli ktoś inny posiada część lub całość swojej ziemi, to jest ważne dla nich, aby wiedzieć, gdzie dokładnie leży ich granica, więc nie ma żadnych sporów w dół linii o tym, kto jest właścicielem jakiego kawałka ziemi!

Jeśli chcesz sprawdzić działki budowlane Tarnów, jest miastem, w którym to zrealizujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*