Wyświetlacze diodowe

Technologia led z każdym rokiem staje się coraz doskonalsza i bardziej powszechna. Niepozorne, niewielkie diody obecnie są już wykorzystywane m.in. do produkcji żarówek, lamp samochodowych, czy też telewizorów. Za ich pomocą tworzy się także wyświetlacze diodowe, które są stosowane przez branżę reklamową.

Zasada działania wyświetlaczy diodowych jest bardzo prosta. Do specjalnie przygotowanej matrycy przytwierdza się diody, które potem podłącza się do źródła zasilania. Odpowiedni program sterujący umożliwia rozświetlanie i gaszenie poszczególnych diod, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie obrazów. Najprostsze wyświetlacze led wyposażone są w jednokolorowe diody umieszczane na czarnym tle. Tego rodzaju urządzenia mogą wyświetlać prosty tekst lub grafikę. Niektóre z nich umożliwiają tworzenie obrazów statycznych, inne dynamicznych. Przykładem prostego wyświetlacza może być termometr led, pokazujący temperaturę otoczenia. Urządzenie takie umieszczone w widocznym miejscu skutecznie przyciąga uwagę i sprawia, że wzrok przechodniów jest kierowany w miejsce, gdzie znajduje się wyświetlacz.

Poza prostymi wyświetlaczami diodowymi pokazującymi nieskomplikowane teksty, czy grafiki w sprzedaży znaleźć można jednak również bardziej złożone urządzenia. Dzięki możliwości łączenia diod w moduły możliwe jest tworzenie dużych ekranów o wysokiej rozdzielczości. Coraz częściej także spotkać można tablice wyników sportowych wykonane w technologii led. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są energooszczędne, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co ważne, nowoczesne matryce led nie wymagają chłodzenia, dlatego z powodzeniem mogą być zamykane w szczelnych obudowach. Wcześniej było to niemożliwe, dlatego stosowanie wyświetlaczy na zewnątrz było mocno ograniczone. Jeżeli do powyższych zalet dołączyć coraz niższe koszty produkcji zarówno diod jak i całych paneli, to łatwo zrozumieć dlaczego wyświetlacze diodowe cieszą się rosnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + 15 =