Elementy ruchome wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak nadmierna siła, tarcie, duże obciążenia czy też podwyższona temperatura pracy. Niezależnie od tego, o jakim rodzaju ruchu mówimy, zawsze niezbędne jest wykorzystanie dobrze dopasowanego smaru, który pełni kompleksową funkcję ochronną.
Smarowanie elementów ruchomych, jak już wspomnieliśmy we wstępie, służy przede wszystkim ich ochronie. Ma na celu zmniejszenie tarcia między poszczególnymi, przesuwającymi się względem siebie fragmentami, co przekłada się na mniejsze ich ścieranie. Dzięki temu zmniejsza się szansa na ich awaryjne zatrzymanie spowodowane na przykład złym dopasowaniem startych części czy pogorszenie funkcjonalności.
Co równie ważne, smarowanie przekładni i innych elementów chroni je przed przedwczesną korozją, zabezpieczając powierzchnię pracującą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Bardzo ważny jest dobór preparatów smarnych do warunków, jakie panują w układzie. Istotne są między innymi takie czynniki jak obciążenie układu, czas pracy, ale też temperatura i ciśnienie, które występują w danym urządzeniu oraz na zewnątrz. Bardzo istotny czynnik to także wilgotność powietrza, która przyczynia się do powstawania korozji.
Uwzględniając te wszystkie parametry, należy wybrać taki rodzaj smaru, który będzie działał niezależnie od panujących w układzie i otoczeniu warunków. Dowiedz się więcej na ten temat, zaglądając pod link https://www.centralne-smarowanie.pl/smarowanie_przekladn.