Pompa ciepła – zasady działania.

Pompa ciepła – zasady działania.
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła (sprawdź: oferty pomp ciepła w Katowicach) jest urządzeniem, które swoim wyglądem i gabarytami może przypominać nam duży stojący kocioł na gaz. Podobnie jak wspomniany kocioł służy ona do ogrzewania domu oraz wody, która płynie z kranu. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło, które poprzez przemiany termodynamiczne „przepompowuje” ze źródła ciepła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Takim zimnym źródłem może być woda, grunt, a nawet powietrze. Jest ono nazywane źródłem dolnym. Natomiast źródło górne, do którego dostarcza się ciepło za pomocą pompy, to zazwyczaj ogrzana przez nią woda krążąca w instalacji grzewczej. Koszt ogrzewania w przypadku pompy ciepła jest mniejszy niż w przypadku kotła grzewczego, ze względu na to, że pompę ciepła zasila energia elektryczna, której pompa potrzebuje bardzo niewiele do działania.

Źródło ciepła

Jak już zostało wspomniane wyżej, pompa ciepła może wykorzystywać różne źródła ciepła do ogrzewania naszych pomieszczeń i wody. Wybór rodzaju pompy ciepła należy więc dostosować do tego, z jakiego źródła chcemy korzystać, co zazwyczaj podyktowane jest warunkami klimatycznymi oraz zasobnością naszego portfela. Pompy ciepła napędzane powietrzem są niedrogie, a ich eksploatacja najbardziej opłaca się w czasie, gdy temperatury są umiarkowane. Jeśli mamy dostęp do stawu lub studni możemy pozwolić sobie na pompę napędzaną wodą gruntową. Jest to jednak dość droga opcja, dlatego w budynkach o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło coraz chętniej wykorzystuje się pompy, które jako źródło ciepła wykorzystują grunt.

Bogatą ofertę pomp znajdziesz w Waso Klim – firma, która oferuje montaż klimatyzacji i pomp ciepła w Krakowie i na całym Śląsku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*