Osoby niewidome – Skąd się biorą i jak żyją?

Osoby niewidome – Skąd się biorą i jak żyją?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niewidomi pochodzą z całego świata. Wielu z nich rodzi się niewidomych. Inni stają się niewidomi w późniejszym okresie życia, często z powodu choroby genetycznej lub wypadku. Do najczęstszych przyczyn ślepoty należą:

  • Choroby, które uszkadzają siatkówkę i nerw wzrokowy,
  • Kontuzje i urazy oka lub głowy,
  • Wrodzone zaburzenia, które wpływają na rozwój oczu i układu nerwowego,
  • Niektóre rodzaje nowotworów,
  • Choroby oczu prowadzące do uszkodzenia lub bliznowacenia siatkówki.

Czy ślepota jest uleczalna?

Tak. Istnieje wiele zabiegów, które mogą pomóc przywrócić wzrok u osób, które straciły wzrok z powodu chorób oczu lub urazów. Należy jednak pamiętać, że wielu rodzajów ślepoty nie da się wyleczyć. Ślepota jest często spowodowana chorobami takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej lub jaskra, które z czasem powoli uszkadzają siatkówkę. W tych przypadkach leczenie może pomóc zmniejszyć objawy, takie jak ból i ciśnienie w oku, ale nie przywróci widzenia.

Jak niewidomi radzą sobie poza domem?

Wielu niewidomych używa lasek, żeby bezpiecznie poruszać się po mieście. Są one dostępne na stronie http://www.sklep.altix.pl/pl/białe-laski-dla-niewidomych. Mogą również korzystać z psów przewodników, które zapewniają lepszą mobilność i bezpieczeństwo niż laski. Inne osoby niewidome uczą się nawigacji za pomocą techniki zwanej echolokacją, w której wydają dźwięki klikania ustami i słuchają echa odbitego od pobliskich obiektów. Echolokacja sprawdza się w przypadku osób całkowicie niewidomych, ale nie działa w pomieszczeniach zamkniętych lub gdy na zewnątrz jest zbyt ciemno.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*