O czym pamiętać przy aranżowaniu sypialni?

O czym pamiętać przy aranżowaniu sypialni?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia powinna być w domu strefą relaksu i odpoczynku. Jest to także najbardziej prywatne z pomieszczeń, więc często nie przykładamy do niego należytej uwagi, skupiając się na przestrzeniach, które są widoczne dla gości. Tymczasem pokój ten musi być jak najbardziej funkcjonalny, ale i estetyczny, gdyż przebywamy tam codziennie i wpływa to na nasze samopoczucie. O czym należy pamiętać? 

Istota organizacji sypialni

Przyjęło się mówić, że kuchnia jest sercem każdego domu czy mieszkania, a salon z kolei jego wizytówką. Z tego względu do tych właśnie pomieszczeń podchodzimy priorytetowo, skupiając się na tym, by niczego tam nie zabrakło i wszystko prezentowało się efektownie. To oczywiście bardzo ważne, gdyż pomaga w codziennym funkcjonowaniu i pokazaniu się z dobrej strony przed odwiedzającymi nas osobami. W natłoku aranżacji tych wnętrz zapominamy jednak o sypialni, która schodzi na dalszy plan. Efekt końcowy bywa taki, że lądują tam często przypadkowe i możliwie najtańsze meble, a cały pokój zorganizowany jest bez większej koncepcji.

Tymczasem sen zabiera, a przynajmniej powinien zajmować blisko jedną trzecią całej doby, natomiast kolejne godziny przeznaczamy na przygotowywanie się do wyjścia z domu czy wyciszenie się po całym dniu pracy. Wszystko to dzieje się w dużej mierze w naszym prywatnym pomieszczeniu, więc jeśli nie będzie odpowiednio do tego przystosowane to może się to bardzo negatywnie odbijać na komforcie naszego życia. Trzeba zatem zwrócić uwagę na kwestie związane z funkcjonalnością, ale też tym by sypialnia była klimatyczna oraz przytulna, gdyż będziemy się tam wtedy czuć spokojnie i komfortowo. 

Łóżko

Kompletując wyposażenie do sypialni, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o łóżku z materacem. Ważne są jego wymiary, ale także wysokość, gdyż zbyt niskie będzie wymagało schylania się i obciążania przez to pleców. Pod względem przestronności powinno być dopasowane na tyle by bez problemu można się tam było ułożyć w różnych pozycjach. W kontekście podwójnych łóżek często stosuje się zasadę, że są one odpowiednio szerokie, jeżeli dwie osoby mogą się swobodnie zmieścić, rozciągając ręce po bokach. Oczywiście ich rozmiar jest także uzależniony od dostępnego metrażu, lecz jest to centralny i najważniejszy punkt pokoju, więc warto zdecydować się na nieco większe łoże, nawet jeśli zajmie sporą część pomieszczenia.

Pod kątem samego materaca liczą się nie tylko jego wymiary, ale również dostosowanie do wagi naszego ciała – nie może być zbyt miękki, gdyż nie będzie wtedy odciążał kręgosłupa, a to ma niebagatelny wpływ na jakość snu. W przypadku wersji podwójnych należy skupić się też na dobrym umiejscowieniu takiego przedmiotu, by był do niego dostęp z obu stron. Istotna jest także sama rama łóżka, która powinna być solidna i wytrzymała, by mogła nam posłużyć przez wiele lat. Przy tym wariancie wyposażenia liczy się przede wszystkim wygoda, a w dalszej kolejności względy estetyczne, czyli ozdobne obramowania czy baldachimy. 

Pozostałe meble

Choć podstawą jest dobre łóżko to w sypialni umieszczamy także inne elementy umeblowania. W wielu domach, a w szczególności mieszkaniach nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem na garderobę, więc najlepiej zorganizować taką przestrzeń właśnie w tym pokoju. Z pewnością przyda się zatem duża i przestronna szafa oraz ewentualnie mniejsze komody, w których będziemy mogli swobodnie przetrzymywać swoje ubrania. Przy wybieraniu takich mebli trzeba weryfikować ilość szuflad czy przegród w poszczególnych szafach, gdyż od tego będzie zależało to czy uda nam się utrzymać należyty porządek i mieć potem bezproblemowy dostęp do konkretnych rzeczy.

Wśród nieodzownych elementów wyposażenia znajdują się także szafeczki nocne, które ustawia się bezpośrednio przy łóżku, by można tam było odstawić książkę, telefon, budzik czy szklankę wody. W przypadku pań bardzo cenna okazuje się również toaletka, gdzie można przygotować potem poranny makijaż i przetrzymywać kosmetyki, bez konieczności zastawiania nimi łazienki.

W dalszej kolejności można też rozpatrzyć wygodny fotel czy stół lub biurko. Wiele zależy tu od tego ile miejsca nam pozostanie i jaki mamy pomysł na zorganizowanie tego pokoju. Zależnie od potrzeb można tam sobie wygospodarować kącik do spokojnego przeczytania książki lub posłuchania muzyki, ale i stworzyć miejsce do popracowania, jeżeli nie mamy pokoju na gabinet lub wystarczającej ilości miejsca w salonie. 

Przestronność i porządek

W praktyce okazuje się, że sypialnia staje się często takim pomieszczeniem w którym składujemy różne niepotrzebne rzeczy. Wynika to z faktu, że wolimy zagracić swój prywatny pokój, zamiast tej przestrzeni, która dostępna jest dla oczu osób z zewnątrz. Tymczasem chaos i bałagan bardzo przeszkadzają w zrelaksowaniu się, co z kolei niezwykle utrudnia wypoczynek i regenerację, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie sypialnia powinna stać się naszą oazą w domu, która kojarzy nam się tylko i wyłącznie w pozytywny sposób. Z tego względu nie można też umieszczać tam przesadnie dużo mebli oraz ozdób. Te są potrzebne by pomieszczenie wydawało nam się przytulne, ale nie może się stać zagracone.

Trzeba mieć również na uwadze to, że znaczna liczba elementów wyposażenia, szczególnie tych drobniejszych, będzie wymagała większych nakładów pracy przy sprzątaniu. Z kolei jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie takich powierzchni to na poszczególnych ozdobach szybko będzie gromadził się kurz, który negatywnie wpływa potem na nasz stan zdrowia i ogólne samopoczucie, w szczególności u osób o skłonnościach alergicznych.

W kontekście dekoracji lepiej zdecydować się zatem na parę, ale naprawdę ładnych rzeczy. Mogą to być chociażby obrazy przedstawiające efektowne krajobrazy czy żywą naturę, co będzie nas dodatkowo uspokajać i relaksować. W sypialni warto umieścić również trochę roślinności, co będzie miało pozytywny wpływ na jakość powietrza. Punktem zarówno użytkowym, jak i dekoracyjnym powinno być z kolei duże lustro. Nie tylko powiększy ono optyczną przestrzeń takiego pokoju, ale okaże się także bardzo przydatne podczas porannego dobierania stroju. 

Oświetlenie

Podobnie jak w wielu innych strefach domu, tak i w tym pomieszczeniu ważną rolę odgrywa oświetlenie. Warto pamiętać o tym by dobierać żarówki z ciepłymi odcieniami światła. Wprowadzi to odpowiedni klimat i doda temu miejscu dodatkowego charakteru, na czym z pewnością będzie nam zależało. W tym akurat rejonie naszej przestrzeni mieszkalnej nie trzeba natomiast dobierać bardzo mocnego światła, a jeśli w którejś części pokoju potrzebujemy większej jasności to można dostawić tam po prostu dodatkowe elementy oświetlenia. Doskonale sprawdzają się lampy wiszące oraz stojące, które można ulokować nad łóżkiem, przy fotelu na którym zamierzamy czytać ulubioną książkę, a także w okolicach toaletki czy stołu.

Główne źródło światła pochodzące zwykle z górnej lampy sufitowej może być w tym przypadku delikatne i rozproszone, by nie raziło nas wieczorem, a za dnia umożliwiało wykonywanie tam podstawowych czynności związanych choćby z układaniem ubrań czy ich prasowaniem. To na co warto zwrócić uwagę to również umieszczenie w tym pokoju wielu włączników, w tym także przy łóżku, by wieczorem można było bez problemu zgasić światło, bez konieczności wstawania. 

Osłona okien

W poszczególnych pokojach w domu pożądane jest w pełni naturalne światło, lecz w przypadku sypialni może to być także delikatny problem. Jeśli pomieszczenie ulokowane jest z takiej strony budynku, że rano przez okna szybko wpadają pierwsze promienie słońca, to może to nas po prostu przedwcześnie budzić, a to niekiedy potrafi potem nastawić nas negatywnie na cały dzień. Dlatego też mogą się tam przydać grube zasłony, a najlepiej rolety, dzięki którym będziemy mieli pełną kontrolę nad dostępem światła do pomieszczenia.

Może się to okazać bardzo cenne nie tylko w kontekście poranków, ale i w ciągu dnia w okresie letnim, gdy zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się pokoju, przez co potem wieczorem moglibyśmy mieć problemy z zaśnięciem. Wybierając taki wariant, można się również zdecydować dodatkowo na drobniejsze firanki, które będą stanowiły bardzo ładny punkt dekoracyjny i dodadzą sypialni bardziej przytulnego charakteru. 

Kolorystyka

Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią o której trzeba pamiętać i na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest kolorystyka w jakiej będzie utrzymane całe pomieszczenie. Dotyczy to zarówno barwy naniesionej na ściany czy sufit, jak i doboru umeblowania. Dobrym pomysłem jest utrzymanie w miarę jednolitego tonu, który ewentualnie można przełamać dodatkami czy pojedynczymi meblami. Wystrój powinien być raczej jasny, ale nie jaskrawy, gdyż zbyt intensywne kolory będą działały ożywczo, przez co utrudniają potem odprężenie się oraz komfortowe zasypianie.

Tego typu barwy lepiej zachować zatem do salonu czy gabinetu, gdzie chcemy nadać wnętrzu blasku i dodawać sobie energii. W sypialni najlepiej sprawdzają się bardziej kremowe wersje bieli, beże, szarości oraz inne pastelowe, stonowane odcienie. Decydując się jednak na kolorystyczne przełamanie takiego wnętrza, można wybrać choćby nieco bardziej żywe obicia do poduszek czy mniejsze elementy dekoracyjne – lepiej unikać natomiast krzykliwych barw na ścianach oraz suficie. 

Choć podczas aranżacji wnętrza domu czy mieszkania wiele naszej uwagi pochłaniają takie pomieszczenia jak kuchnia, salon czy łazienka, to z pewnością nie powinniśmy traktować sypialni po macoszemu. Jest to niezwykle istotny pokój, który w dużym stopniu wpływa na to jak będziemy się czuli w danym miejscu zamieszkania.

Podczas organizacji tej przestrzeni trzeba pamiętać o kwestiach związanych z kolorystyką czy oświetleniem, ale również o umiejętnym doborze wyposażenia i jego rozstawieniu. Stosując się do tych podstawowych zasad, można jednak stworzyć sypialnię, która będzie funkcjonalna i przyjemna dla oka, a przede wszystkim stanie się naszą oazą, w której możemy się zrelaksować i w pełni wypocząć z myślą o obowiązkach, które czekają na nas każdego dnia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*