W związku z tym, że wszystkie koncerny samochodowe funkcjonujące na rynku europejskim produkują auta zbliżone do siebie pod względem wyglądu oraz wyposażenia, coraz więcej osób szuka aut, które będą się wyróżniać na drogach. Takie pojazdy dostępne są na rynku amerykańskim. Żeby sprowadzić swój wymarzony samochód z USA, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami.
Decydując się na import zza oceanu, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i przygotować na konieczność poniesienia pewnych kosztów. Przeciętny czas oczekiwania na dotarcie pojazdu od miejsca zakupu do punktu docelowego wynosi zazwyczaj około ośmiu tygodni. Tyle potrzeba na przewiezienie auta lawetą do portowego punktu przeładunkowego, załadunek do kontenera, rejs statkiem, rozładunek oraz załatwienie wszystkich formalności. Oczywiście w zależności od okoliczności okres ten może ulec skróceniu bądź wydłużeniu.
Planując sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych, najlepiej wybierać pojazdy stosunkowo nowe, które mają niewielkie uszkodzenia. Znaleźć je można, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło “auta powypadkowe USA”. Takie samochody w Stanach Zjednoczonych są wystawiane na aukcje przez firmy ubezpieczeniowe. W związku z tym, że Amerykanów stać na nowe samochody, kilkuletnie auta, które brały udział w kolizji, są dosyć tanie.
Przed sprowadzeniem wymarzonego modelu, należy wziąć pod uwagę koszty transportu samochodu z USA. Osoby, które zamierzają skorzystać z usług pośrednika w aukcji internetowej, będą musiały zapłacić prowizję od tej usługi, która może wynosić nawet 700 dolarów. Przed dokonaniem transakcji warto dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat stanu technicznego, przebiegu oraz pochodzenia auta. Informacje te uzyskać można, kupując raport dotyczący auta. Koszt takiego raportu wynosi około 50 zł.
Po zakupie pojazdu trzeba zapłacić za jego przewiezienie lawetą do najbliższego portu załadunkowego. W tym wypadku koszty transportu będą uzależnione od odległości, jaką auto będzie musiało pokonać. Doliczyć należy także opłatę za wynajęcie kontenera, która wynosi około 1000 dolarów. Przed odebraniem samochodu jego właściciel będzie musiał jeszcze zapłacić cło, akcyzę oraz podatek VAT.
Stawka podatku VAT w Polsce na importowane samochody to 19 procent wartości auta. Jeśli chodzi o wysokość akcyzy, jest ona uzależniona od pojemności silnika. W związku z tym, że większość pojazdów jeżdżących po amerykańskich drogach ma duże silniki, trzeba się liczyć z tym, że akcyza na nie będzie wynosić 18,6 procent wartości.