Łożyska kulkowe – budowa i zastosowanie

Łożyska kulkowe – budowa i zastosowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska kulkowe to zdecydowanie jedne z najczęściej wykorzystywanych rodzajów łożysk. Ich zaletą jest przede wszystkim prosta konstrukcja, a także możliwość przenoszenia sporych obciążeń wzdłużnych i poprzecznych. Właściwości te powodują, że omawiane elementy znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w motoryzacji czy branży rolniczej.

Proste elementy o ogromnym znaczeniu

Łożyska kulkowe charakteryzują się tym, że posiadają prosty element tłoczny w postaci kulek. Dobiera się je w zależności od charakteru obciążeń i z tego względu różnią się między sobą głównie kształtem tzw. bieżni (zwykłe, wahliwe, wzdłużne oraz skośne). Warto podkreślić, że występują w różnych kombinacjach – najczęściej mamy do czynienia z łożyskami kulkowymi dwurzędowymi, które mają za zadanie przenosić tzw. obciążenia osiowe w obu kierunkach, pozwalając tym samym na pracę przy naprawdę wysokich prędkościach obrotowych.

Większość stosowanych modeli jest wyposażona w takie elementy, jak uszczelki gumowe, specjalne blaszki ochronne i rowek, umiejscowiony na pierścieniu. Wspomniane wcześnie wersje dwurzędowe swoją nazwę zawdzięczają dwóm rzędom kulek, które zapewniają mniejsze tarcie podczas pracy. Z tego powodu mają szerokie zastosowanie – jednym z licznych przykładów wykorzystania tych elementów jest ich montaż choćby w maszynach papierniczych, wymagających niskich temperatur przy wyjątkowo dużych prędkościach.

Nie można też zapominać o łożyskach kulkowych jednorzędowych, przenoszących obciążenia osiowe wyłącznie w jednym kierunku. Tego rodzaju elementy montuje się na przykład w samochodach osobowych i innych pojazdach, a także w maszynach rolniczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*