Koncentrator tlenu – co warto wiedzieć?

Koncentrator tlenu – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Koncentrator tlenu to urządzenie, które wytwarza tlen za pomocą sprężarki powietrza. Jest on używany przez osoby, które potrzebują dodatkowego tlenu, którzy mają przewlekłą chorobę płuc lub inne warunki, które utrudniają ich organizmom wchłanianie wystarczającej ilości tlenu z powietrza, którym oddychają. Głównym celem stosowania koncentratora tlenu jest dostarczanie czystego tlenu pacjentom, których płuca nie są w stanie wyprodukować go w wystarczającej ilości z powodu choroby płuc lub innych schorzeń. 

Koncentratory tlenu są używane w wielu miejscach, w tym w szpitalach, klinikach i domach. Mogą być przenośne lub stacjonarne, w zależności od ich zastosowania. Przenośne jednostki są często wózkami na kółkach do użytku w szpitalach, podczas gdy urządzenia stacjonarne siedzą na meblach, takich jak biurko lub szafka nocna.

Istnieją dwa rodzaje koncentratorów tlenu:

Koncentratory tlenu pod ciśnieniem 

Urządzenia te wytwarzają tlen o wysokiej czystości poprzez sprężenie powietrza otoczenia i usunięcie pary wodnej (wilgoci). Ten typ urządzenia jest powszechnie używany w domu, ponieważ jest przenośny i łatwy w użyciu. Wadą jest to, że wymaga energii elektrycznej do pracy i wytwarza hałas podczas pracy. Koncentratory tlenu pod ciśnieniem wymagają również częstego czyszczenia, ponieważ podczas pracy wytwarzają parę wodną, która może prowadzić do rozwoju pleśni wewnątrz urządzenia, jeśli nie jest regularnie usuwana.

Zbiorniki z tlenem 

Ten typ urządzenia dostarcza czysty tlen poprzez wąż podłączony bezpośrednio do inhalatora lub maski noszonej przez pacjenta. Metoda ta jest przydatna dla pacjentów, którzy mają przewlekłą chorobę płuc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*