Kolizja nie z naszej winy – jak dostać odszkodowanie za zniszczone auto?

W życiu spotykają nas różne problemy. Niekiedy pomimo ostrożnej jazdy samochodem, możemy uczestniczyć w wypadku. Wtedy konieczne jest wykonanie pewnych działań, pomagających nam zrekompensować straty spowodowane incydentem. Jednym z nich jest ubieganie się o odszkodowanie z polisy sprawcy przykrego zdarzenia.

Podstawowe zasady postępowania

Jeśli uczestniczymy w wypadku, do którego doszło z winy osób trzecich, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. W tym celu powinniśmy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybrała osoba odpowiedzialna za incydent. Potrzebne nam będą wtedy dane nasze oraz sprawcy, takie jak: imię i nazwisko, pesel, numer jego polisy, numery rejestracyjne i marki obu pojazdów, a także data oraz okoliczności wypadku. Następnie w ciągu kilku dni skontaktuję się z nami rzeczoznawcza, aby ustalić rozmiar poniesionych strat. Podczas spotkania warto pokazać mu, dokładnie wszystkie usterki w naszym samochodzie. Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie dokonywać w tym czasie samodzielnie żadnych napraw.

Kolejnym krokiem do uzyskania rekompensaty jest wybór sposobu likwidacji szkody. Jeśli zdecydujemy się na wariant kosztorysowy, wtedy otrzymamy pieniądze z polisy i sami wybierzemy warsztat, który naprawi nasze auto. Natomiast w przypadku tzw. wariantu warsztatowego, ubezpieczyciel po prostu pokryje koszty naprawy w serwisie, wybranym wspólnie z nami. W niektórych sytuacjach możemy spotkać się jednak z orzeczeniem, zaniżającym kwotę rzeczywistą poniesionych przez nas strat. Wówczas powinniśmy skontaktować się z instytucją taką jak np. https://bydgoszcz.cewik.pl/, która zajmuję się dopłatami do odszkodowań. Takie postępowanie daje nam szansę na pełną rekompensatę finansową kosztów związanych z wypadkiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − osiem =