Kiedy powinno się sadzić hortensje?

Hortensje to piękne kwiaty, które ozdobią każdy ogród. Sprzedawane są w donicach i najlepiej sadzić je w gruncie od wiosny do jesieni (kwiecień-listopad). Trzeba jednak pamiętać, że źle reagują na niskie temperatury, dlatego lepiej wstrzymać się z sadzeniem późną jesienią. Potrzebują dużo czasu na ukorzenienie się oraz aklimatyzację. Hortensje sadzonki posadzone wiosną należy regularnie i obficie podlewać przez okres wegetacji. Dzięki temu szybciej przyjmą się w danym miejscu.

Jak prawidłowo posadzić hortensję?

Wszystkie odmiany posadzone jesienią, w tym hortensja bukietowa na pniu, wymagają solidnego zabezpieczenia na zimowe mrozy. Sadzenie najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień w godzinach porannych. Chronimy wtedy rośliny przed gwałtownymi skokami temperatury. Zanim sadzonka trafi do gleby, należy przechowywać ją w zacienionym miejscu osłoniętym od wiatru i regularnie podlewać, by nie wyschła bryła korzeniowa. Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, żeby gleba była żyzna, dobrze napowietrzona, przepuszczalna i zapewniająca odpowiednią ilość wody. Trzeba także usunąć wszelkie chwasty i nieczystości.

Najpierw wykopujemy dołek o głębokości doniczki, w której znajduje się sadzonka oraz szerokości dwukrotnie od niej większej. Na dno wrzucamy warstwę kompostu lub obornika, próchnicy oraz ziemi ogrodowej. Komponenty powinny być wymieszane w proporcji 1:1:2. Jeśli hortensja jest sadzona na ciężkiej glebie, wówczas na dnie dołka trzeba wyłożyć grubszą warstwę drenażu z grubego żwiru, drobnych kamyczków albo wermikulitu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 7 =