Designerski pokój dla dziecka

Designerski pokój dla dziecka
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dekorowanie pokoju dziecięcego może stanowić nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Wynika to z faktu, że to konkretne pomieszczenie wymaga właściwego podejścia. Musimy kierować się specyficznymi zasadami, które dotyczą jedynie takiego pokoju. Wybierając kolory oraz styl wystroju musi się podobać nie tylko nam, ale również naszym dzieciom. Zazwyczaj podczas aranżacji wnętrz kierujemy się aspektem funkcjonalnym oraz dekoracyjnym.

W tym przypadku najważniejszą jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Im młodsze jest nasze dziecko, tym ważniejsze jest, abyśmy zapewnili mu taką ochronę. Rozmiary pomieszczenia w dużym stopniu ograniczają nasze pole manewru w zakresie jego urządzania w taki sposób, jaki chcemy. Ten fragment naszego domu powinien zapewnić naszej pociesze beztroskie dzieciństwo. Poczucie estetyki jest czymś, co jest kształtowane od najmłodszych lat.

Podstawowe kwestie, które należy rozważyć przed urządzeniem pokoju

Najpierw musimy rozważyć wiek dziecka, które będzie mieszkało w tym pokoju. Inaczej podejdziemy do projektowania przestrzeni dla malucha, a inaczej dla nastolatka. W tym drugim przypadku warto się z nim skonsultować i poznać jego opinię. Dopiero kiedy mamy w głowie mniej lub bardziej ukształtowany pomysł należy skontaktować się ze specjalistą. Myślenie przyszłościowe jest zalecane, jeśli dziecko ma spędzić w tym pomieszczeniu wiele lat. Z biegiem czasu jego gusta z całą pewnością ulegną zmianie. Dlatego dobierając meble najlepiej wybierać takie, które będziemy mogli w stosunkowo łatwy sposób wymienić lub zmodyfikować.

Eksperci zalecają wybieranie jasnych kolorów do malowania ścian. Powinny one stanowić swoiste tło dla kolorowego wyposażenia w postaci mebli i zabawek. Wybierając taką kolorystykę, nasz pokoju będzie sprawiał wrażenie bardziej przestrzennego. Farby zmywalne są zalecane, gdyż dzieciom często zdarza się tworzyć malownicze rysunki na każdej powierzchni, której uda im się dosięgnąć. Szczególnie narażone na to są nasze ściany.

Następnym krokiem powinno być podzielenie tej przestrzenie na cztery strefy — snu, zabawy, kreatywności oraz garderoby. Ważne jest zadbanie o właściwe oświetlenie. Absolutnym minimum są źródła światła umieszczone kolo łóżka, biurka oraz na suficie. To ostatnie ma pełnić funkcję ogólną, a reszta ma zapewnić oświetlanie punktowe. Strefy zabawy i kreatywności powinny znajdować się w tej części pokoju, która ma najlepszy dostęp do światła słonecznego.

Aby dziecko mogło bawić się bez problemów, muszą mieć zapewnione wystarczająco dużo wolnego miejsca. Pomocne są również różnorakie szafki i półki, na których będzie można przechowywać zabawki oraz gadżety do prac plastycznych — kredki, farby, plastelina oraz bloki rysunkowe. Dzieci są znane ze swojej zdolności do tworzenia bałaganu. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o takie elementy wyposażenia, które pomieszczą wszystkie przedmioty.

Elementem centralnym strefy snu będzie stanowić łóżko. Musi ono być przede wszystkim wygodne, aby maluch z przyjemnością spędzał w nim czas. Im bardziej będzie przytulne, tym mniejsze szanse, że będziemy budzeni w środku nocy. Zakup solidnego łóżeczka stanowi więc opłacalną inwestycję. Powinno być ustawione pod ścianą jak najdalej od okna. Dobrym pomysłem są miękkie boki oraz zagłówek. Dzieci często wiercą się podczas snu, więc chcemy zapobiec sytuacji, w której uderzą główką o twardą ścianę. Źle dobrane łóżko znacznie utrudni nam nasze zadanie, gdy będziemy chcieli położyć swoje dziecko spać.

Jakie meble najlepiej dobrać do pokoju dziecięcego?

Wszystkie z nich muszą być dostosowane do rozmiarów naszej pociechy. Nie chodzi tylko o ich właściwe rozmieszczenie, ale również wagę i rozmiary. Designerskie fotele dostępne na https://pufy.pl/8-fotele mogą byc niezwykle trafnym pomysłem. Wystarczy, że kupimy model, który został odpowiednio zmniejszony. Drobne fotele uszaki mogą jednocześnie zapewnić wygodę dla naszej pociechy oraz dodać pokojowi odrobiny elegancji. Dla młodszych dzieci ciekawym pomysłem jest zakup małych plastikowych stoliczków. Są na tyle lekkie, że nie można sobie nimi zrobić krzywdy i są łatwe do przenoszenia. Mogą posłużyć również jako zabawka dla osób z bogatą wyobraźnią.

W żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o pufach do siedzenia dla dzieci. Stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych foteli. Co więcej, dostępnych jest wiele modeli, które z całą pewnością spodobają się maluchom. Kolorowe worki Saka oraz pufy typu kostka to tylko niektóre rodzaje siedzisk idealnie pasujących do takiego pokoju. Są nie tylko wygodne, ale idealnie nadają się do wspólnego bawienia się na podłodze. Dla nastolatków ważniejszy będzie wybór atrakcyjnych wzorów i kolorów.

Podczas dobierania dodatków do tego typu pokoju musimy uważać, aby nie przesadzić. Każdy z nich musi być przydatny dla naszego syna bądź córki. Wszelkiego rodzaju ostre kąty muszą być kompletnie wyeliminowane. Chcemy uniknąć sytuacji, w których rozbrykane dziecko zrobi sobie krzywdę. Dlatego też miękkie pufy stanowią dobry dodatek do pokoju każdego dziecka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*