Dekoracje ogrodowe mają bardzo długą tradycję. W epoce Renesansu były to przede wszystkim posągi, zdobione naczynia oraz żywopłoty. Kolejne lata przyniosły wiele zmian w postrzeganiu przestrzeni. Ogrodnictwo zaczęło rozkwitać, a ogrodowe dekoracje stały się nieodłącznym elementem tworzonych założeń. Kiedy angielscy miłośnicy roślin zaczęli sprowadzać do swojego kraju nowe okazy flory, to właśnie kwiaty i byliny stały się centralną częścią zielonych miejsc. Mimo wszystko, elementy dekoracyjne nadal pełnią istotną funkcję w ogrodach. Uzupełniają kompozycje, sprawiają, że ogrody są ciekawe i oryginalne.
Wprowadzenie dekoracyjnych elementów umożliwia stworzenie niebanalnych kompozycji, które będą decydować o charakterze miejsca. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wachlarz dostępnych możliwości jest ogromny, wystarczy wybrać rozwiązania, które będą pasować do naszej działki. Bardzo ważne jest, aby ozdoby harmonizowały z otoczeniem, czyli z roślinnością. To ona stanowi tło i oprawę dla dodatkowych elementów. W jaki sposób zmienia się krajobraz po wprowadzeniu dekoracji? Małe elementy sprawiają, że zielona przestrzeń optycznie przybliża się dla obserwatora. Niewielkie rzeźby pięknie prezentują się przy schodach, ścieżkach lub wejściach. Rozległy i nudny żywopłot urozmaici duża figura, donica lub altana, które przełamią widok i nadadzą mu lekkości. Jednobarwne rabaty warto wzbogacić kolorowymi donicami, a mocno zacienione miejsca zyskają dzięki jasnym elementom. Naczynia, donice lub wazony obsadzone kwiatami dodadzą uroku rabatom, które oczekują na zakwitnięcie roślin. W naturalistycznych ogrodach sprawdzą się głazy, korzenie drzew, drewniane ławki czy stoliki.
Ogród to przede wszystkim rośliny. Właściwie dobrane dekoracje dodatkowo podkreślą ich urodę. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na styl naszego założenia. Im mniejsza działka, tym jest to ważniejsze. Przedmioty, które współgrają z określonym charakterem miejsca, będą tworzyć spójną aranżację. Wielkie posągi nie sprawdzą się w przydomowych ogródkach, naruszając ład i harmonię. Rozległe ogrody to idealne miejsce żeby postawić duże donice ogrodowe, nowoczesne rzeźby lub posągi. Ważny jest również akcent optyczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dekoracji, nowoczesne, małe i wąskie ogrody zyskują wrażenie przestronności, zmianie ulegają również ich proporcje. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, ogród może optycznie stać się szerszy, dłuższy lub bardziej przestronny.
Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji ozdób ogrodowych. Piękne naczynia wykonane z terakoty mogą nadać ogrodowi wyjątkowego charakteru, zachwycić czy nawet zaskoczyć obserwatora. Nie zawsze należy wypełniać je roślinami, mogą służyć jako rzeźba, idealnie współgrająca z otaczającą zielenią. Największe wrażenie wywołują klasyczne formy. Gliniane dzbany, kamienne kule lub duże donice prostokątne będą kontrastować z kwitnącymi bylinami, podkreślając ich wdzięk i piękno. Coraz częściej na rabatach pojawiają się ozdobne ptaki, ważki lub motyle wykonane z metalu, urokliwie pokrytego rdzą. Ciekawie prezentują się wszelkiego rodzaju latarenki, kule wiklinowe czy stare przedmioty, które w ogrodzie zyskują nowe życie.