Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy bezdomne zwierzę?

Najczęściej gubią się psy i koty. Dotyczy to szczególnie dużych miast, jak np. Poznań. Wiąże się to dla nich z dużym stresem. Właściciele natomiast rozpaczają po swoich pupilach i starają się ich odnaleźć. Dlatego nie powinno się przechodzić obojętnie obok żadnego zwierzaka, który wygląda na bezdomnego. Być może ktoś za nim tęskni. Warto wiedzieć, jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji.

Rozeznanie się w położeniu czworonoga

Jeżeli zwierzę posiada obrożę, ale wygląda na zaniedbane, najczęściej oznacza to, że jakiś czas temu zgubiło się i krąży po ulicach w poszukiwaniu drogi do domu. Jego zainteresowanie najłatwiej wzbudzić oczywiście czymś do jedzenia. Należy działać szybko, więc wystarczy sięgnąć po to, co aktualnie znajduje się pod ręką. Plasterek wędliny z kanapki albo kabanos. Można też wstąpić do okolicznego sklepu po jakiś psi lub koci przysmak. Warto zachować wyczucie i ostrożność. Szczególnie w przypadku nawiązywania interakcji z obcym psem. Tak, aby chęć pomocy nie skończyła się pogryzieniem. Po ułaskawieniu zwierzęcia należy pozostać razem z nim w miejscu, w którym je odnaleźliśmy przynajmniej przez pół godziny. Szczególnie, jeżeli prezentuje się ono schludnie. Być może pojawi się jego właściciel i będzie można od razu oddać zgubę. Koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić obrożę. Często znajdują się na niej dane kontaktowe.

Research internetowy

W przypadku braku jakichkolwiek wskazówek, najlepiej przejrzeć aktualne informacje o zaginięciach na stronach takich, jak: https://schronisko.com/zwierzeta/zaginione-znalezione/. Warto zaglądać na nie regularnie. Jednocześnie dobrze zrobić zwierzęciu zdjęcia i zamieścić w obrębie wybranych witryn analogiczny anons o znalezieniu. Czworonoga ewidentnie bezdomnego, zaniedbanego i bez obroży godzi się po prostu przygarnąć. Ewentualnie zamieścić ogłoszenie, że szuka się dla niego dobrego domu. W ostateczności kota lub psa można oddać do schroniska. Na pewno będzie tam bezpieczniejszy niż na ulicy. Zyska też szansę na adopcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jeden =