Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy bezdomne zwierzę?

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy bezdomne zwierzę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęściej gubią się psy i koty. Dotyczy to szczególnie dużych miast, jak np. Poznań. Wiąże się to dla nich z dużym stresem. Właściciele natomiast rozpaczają po swoich pupilach i starają się ich odnaleźć. Dlatego nie powinno się przechodzić obojętnie obok żadnego zwierzaka, który wygląda na bezdomnego. Być może ktoś za nim tęskni. Warto wiedzieć, jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji.

Rozeznanie się w położeniu czworonoga

Jeżeli zwierzę posiada obrożę, ale wygląda na zaniedbane, najczęściej oznacza to, że jakiś czas temu zgubiło się i krąży po ulicach w poszukiwaniu drogi do domu. Jego zainteresowanie najłatwiej wzbudzić oczywiście czymś do jedzenia. Należy działać szybko, więc wystarczy sięgnąć po to, co aktualnie znajduje się pod ręką. Plasterek wędliny z kanapki albo kabanos. Można też wstąpić do okolicznego sklepu po jakiś psi lub koci przysmak. Warto zachować wyczucie i ostrożność. Szczególnie w przypadku nawiązywania interakcji z obcym psem. Tak, aby chęć pomocy nie skończyła się pogryzieniem. Po ułaskawieniu zwierzęcia należy pozostać razem z nim w miejscu, w którym je odnaleźliśmy przynajmniej przez pół godziny. Szczególnie, jeżeli prezentuje się ono schludnie. Być może pojawi się jego właściciel i będzie można od razu oddać zgubę. Koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić obrożę. Często znajdują się na niej dane kontaktowe.

Research internetowy

W przypadku braku jakichkolwiek wskazówek, najlepiej przejrzeć aktualne informacje o zaginięciach na stronach takich, jak: https://schronisko.com/zwierzeta/zaginione-znalezione/. Warto zaglądać na nie regularnie. Jednocześnie dobrze zrobić zwierzęciu zdjęcia i zamieścić w obrębie wybranych witryn analogiczny anons o znalezieniu. Czworonoga ewidentnie bezdomnego, zaniedbanego i bez obroży godzi się po prostu przygarnąć. Ewentualnie zamieścić ogłoszenie, że szuka się dla niego dobrego domu. W ostateczności kota lub psa można oddać do schroniska. Na pewno będzie tam bezpieczniejszy niż na ulicy. Zyska też szansę na adopcję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*