Co to jest szambo ekologiczne?

Co to jest szambo ekologiczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na szczęście bezpowrotnie minęły czasy, w których budowa szamba polegała jedynie na wykopaniu rowu w ziemi. Świadomość społeczna nie pozwala już na budowanie nieszczelnych zbiorników, z których nieczystości przenikają bezpośrednio do środowiska i cieków wodnych. Pojemniki na ścieki są zaprojektowane tak, aby ich szczelność nie zawiodła. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest szambo ekologiczne, czyli samowystarczalna oczyszczalnia ścieków na bazie szczelnego zbiornika. 

Z czego składa się szambo ekologiczne ?

Szambem ekologicznym określa się potocznie wszystkie szczelne zbiorniki, bez względu na to, z czego są wykonane. Do systemu własnej oczyszczalni nadają się zarówno zbiorniki z plastiku, jak i te wykonane z betonu. Najważniejsze, aby producent szamb betonowych, przewidział w projekcie otwory na rury drenujące, które są istotnym elementem konstrukcji oczyszczalni. System drenażu rozsączającego to układ perforowanych rur, które mają za zadanie równomiernie rozprowadzić ciecz. Na wylotach rur montuje się kosze filtracyjne, dzięki temu unika się zapchania instalacji. 

Jak dopasować rozmiar szamba do potrzeb gospodarstwa domowego ?

Przed wybraniem pojemnika na szambo, trzeba sprawdzić, czy zostały spełnione wszystkie uwarunkowania. Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednią ilość terenu, na której będzie zlokalizowane szambo. Wielkość zbiornika musi być dopasowana do liczby mieszkańców korzystających z gospodarstwa domowego. Dla pewności producent szamb betonowych może pomóc w obliczeniu optymalnej pojemności zbiornika, która jest wyliczana na podstawie równoważnej liczby mieszkańców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*