Co regularnie sprawdzać w wózkach widłowych?

Praca na magazynie jest zajęciem ciężkim i niezbyt bezpiecznym. Aby zwiększyć komfort pracowników, umożliwia się im korzystanie z urządzeń ułatwiających wykonywanie obowiązków. Jednym z nich jest wózek widłowy – sprzęt obecny w niemal każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Jest on zdecydowanie najczęściej użytkowanym pojazdem przez magazynierów, więc musi działać sprawnie. Na czym polega w tym wypadku konserwacja i zapobieganie awariom?

Najważniejsza jest profilaktyka

Wózek widłowy, jak każda inna maszyna, ulega niekiedy uszkodzeniom. Jest to zupełnie normalne, zważywszy na to, że jest to pojazd typowo użytkowy, wykorzystywany regularnie do przewożenia bardzo ciężkich wyrobów. Przyczyny awarii tego urządzenia mogą być różne – od wad fabrycznych, przez zdarzenia losowe, takie jak choćby nieszczęśliwe wypadki, aż po zwykłe zużycie się poszczególnych elementów w wyniku eksploatacji. Co zatem należy sprawdzać w wózkach widłowych, aby zapobiec tego typu nieszczęściom?

Owe części to:

– silnik (warto się zorientować, kto jest producentem)
– przekładnia napędowa (czy jest jedno czy wielobiegowa, czy jej używanie nie skutkuje wstrząsami w trakcie zmiany kierunków jazdy)
układ hydrauliczny ( trzeba sprawdzić, czy nie nastąpił wyciek płynu, jaka jest jakość zastosowanych węży, złączek czy pomp).

W razie awarii którejś z nich, można je dostać np. na http://www.cetusgdynia.pl/.

Należy również zweryfikować, czy pojazd przeszedł odpowiednie atesty i symulacje cyklu życia, bo to zasadniczo wpływa na wzrost pewności co do niezawodności sprzętu. Nie mniej istotne jest posiadanie takiego zabezpieczenia, jak dodatkowe akumulatory do wózków widłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × cztery =