Przekaźniki to nowoczesne urządzenia o kompaktowej budowie, które służą najczęściej do otwierania i zamykania rozmaitych obwodów elektrycznych (oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja itp.). Dzięki temu pozwalają na sprawne funkcjonowanie innych komponentów znajdujących się w danym układzie. Są powszechnie wykorzystywane zarówno w zakładach przemysłowych, jak i prywatnych obiektach mieszkalnych czy budynkach użyteczności publicznej. Wyróżniamy m.in. modele elektromagnetyczne, statyczne, nadmiarowe, zatrzaskowe, polaryzowane, priorytetowe oraz bezpieczeństwa.
Przekaźniki znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu maszynach i systemach sterowania, gwarantując ich wydajne i w pełni bezpieczne działanie. Ich podstawowa funkcja to tzw. separacja galwaniczna, polegająca na stworzeniu swoistej izolacji między obwodem sterującym o niewielkiej mocy oraz obwodem wykonawczym charakteryzującym się dużą mocą. Tym samym konkretna instalacja jest optymalnie chroniona przed niepożądanym zwarciem, błędami w zakresie łączenia i wszelkimi przepięciami.
Drugie niezwykle istotne zadanie przekaźnika to przełączanie obciążeń sporej mocy przy jednoczesnym wykorzystaniu tej małej. Umożliwia to choćby bezproblemowe załączenie standardowego obwodu napięciowego o wartości 230 V AC. I w końcu po trzecie – omawiane urządzenie daje możliwość podłączania do wybranego układu odbiorników, które są zasilane ze źródeł zróżnicowanych pod względem napięcia. Pamiętajmy jednak, że stosowanie niesprawnego przekaźnika zwiększa ryzyko poważnych uszkodzeń systemu bądź sprzętu elektronicznego. Dlatego zaleca się stawianie wyłącznie na modele cenionych producentów.