Systemy kontroli dostępu, czyli jak można ograniczyć dostęp osobom z zewnątrz

Systemy kontroli dostępu, czyli jak można ograniczyć dostęp osobom z zewnątrz
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy kontroli dostępu to sposób na ograniczenie dostępu dla osób postronnych. Są one wykorzystywane do ochrony obiektów korporacyjnych lub rządowych, a także domów i firm. Systemy te obejmują karty identyfikacyjne, karty kluczowe, biometryczne systemy zabezpieczeń i systemy wejścia z klawiaturą.

Karty identyfikacyjne

Najczęstszą formą systemu kontroli dostępu jest karta identyfikacyjna, która identyfikuje osobę, która ma prawo wejść do obiektu. Głównym problemem tego typu systemu jest to, że jeśli ktoś ukradnie twoją kartę, może również uzyskać dostęp.

Zamki z kluczem

Zamki z kartą kluczową są bardziej bezpieczną wersją kart identyfikacyjnych, ponieważ wymagają zarówno karty, jak i numeru PIN, zanim odblokują drzwi. Utrudnia to komuś bez odpowiednich uprawnień uzyskanie dostępu, ale nadal istnieją pewne słabości tego systemu. Można wtedy się zdecydować na zamek szyfrowy, pełniący jeszcze lepszą opcję pod względem bezpieczeństwa.

Biometria

Biometria wykorzystuje unikalne cechy o sobie (jak odciski palców) w celu zidentyfikowania Cię jako uprawnionego użytkownika. Większość systemów biometrycznych wymaga dwóch form identyfikacji przed przyznaniem wejścia – po jednym dowodzie z każdej kategorii – więc jeśli nie możesz być zidentyfikowany za pomocą jednej metody, inna będzie używana do czasu zatwierdzenia wejścia do budynku lub obszaru, do którego próbujesz się dostać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*