Sport i dieta – sposoby na uniknięcie problemów z sercem?

Sport i dieta – sposoby na uniknięcie problemów z sercem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Serce to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Pracuje bowiem nieustannie, tłocząc krew i gwarantując jej przepływ przez wszystkie tkanki występujące w organizmie. Niestety jest narażone na poważne schorzenia cywilizacyjne, takie jak choćby miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał. Podstawowe warunki utrzymania go w dobrej kondycji to regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz odpowiednie odżywianie – znacznie więcej na ten temat przeczytamy na blogu o zdrowym stylu życia.

Warto zadbać o przedłużenie sobie życia

Głównym sposobem na uniknięcie zaawansowanych problemów z mięśniem sercowym jest regularne uprawianie sportu. Może to być bieganie, pływanie, jazda na rowerze, fitness, siłownia, a nawet nordic walking – wybór konkretnej aktywności zależy w ogromnej mierze od możliwości naszego ciała i indywidualnych preferencji. Kluczowa korzyść to w tym przypadku znaczna utrata zbędnej tkanki mięśniowej, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka nadciśnienia i podwyższonego cholesterolu. Poza tym zwiększa się kondycja i odporność na sytuacje stresowe. Pamiętajmy o tym, że brak ruchu przynajmniej w stopniu umiarkowanym może skutkować nieprzyjemnymi kłuciami w sercu, które z czasem prowadzą do choroby wieńcowej. 

Drugim elementem dbania o serce powinno być zdrowe odżywianie. Chodzi o to, aby codzienna dieta była bogata w produkty pozbawione szkodliwych tłuszczów nasyconych i cholesterolu, czyli warzywa, owoce, chude mięso (np. drobiowe), ryby morskie, pieczywo pełnoziarniste i wyroby oparte na węglowodanach złożonych (gwarancja utrzymania BMI na optymalnym poziomie). Absolutną podstawą jest też unikanie fast foodów oraz słodkich napojów gazowanych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*