Poliwęglan to przezroczyste tworzywo polimerowe, które dzięki swoim cennym właściwościom coraz częściej zastępuje zwykłe szkło. Wyróżnia się przede wszystkim zaskakująco dobrymi parametrami technicznymi. Z tego powodu znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w branży budowlanej, jak i reklamowej, architektonicznej, lotniczej, elektronicznej czy nawet motoryzacyjnej. Poliwęglan zdecydowanie najczęściej występuje w formie zróżnicowanych pod względem rozmiaru płyt.
Omawiane tworzywo doskonale łączy w sobie właściwości typowo mechaniczne z wizualnymi oraz termicznymi. Od lat prym wiedzie poliwęglan lity, z którego wykonywane są praktyczne płyty charakteryzujące się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (o grubości od 4 do 10 mm). Jednocześnie są one zaskakująco lekkie i niepodatne na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych, co przekłada się bezpośrednio na brak żółknięcia. Tego typu konstrukcje wykorzystuje się choćby do tworzenia osłon hal sportowych i zadaszeń obiektów użyteczności publicznej.
Na uwagę zasługują ponadto płyty z poliwęglanu komorowego – obecnie wyjątkowo chętnie używane w budownictwie. Wynika to z faktu, że kosztują niewiele, a przy tym posiadają znakomite parametry termoizolacyjne i są bardzo wytrzymałe, elastyczne oraz stosunkowo łatwe w obróbce. Na dodatek bez większego problemu radzą sobie w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Przydają się w szczególności do wykonywania świetlików, sufitów podwieszanych, osłon przydomowych szklarni, altan i ogrodów zimowych, klap dymowych, drzwi, mebli, wiat przystankowych, elementów dekoracyjnych, a także nośników reklamowych.