Zanim wynajmiesz samolot osobie trzeciej należy pamiętać o kilku rzeczach. Dotyczą one zarówno wynajmu krótko i długoterminowego i są to:
- umowa
Zawsze jeśli chcemy wynająć komuś nasz prywatny samolot powinniśmy z nim podpisać stosowną umowę. W razie ewentualnego sporu będzie się można na nią bez problemu powołać. W umowie powinno znajdować się kilka istotnych informacji. Przede wszystkim powinien w niej być określony przedmiot umowy ( w tym wypadku jest nim wynajem samolotu ) , stan samolotu ( tutaj wpisujemy ewentualne uszkodzenia, wyposażenie samolotu np. radiostacja, a także wszystko to, co jest bardzo łatwo z samolotu wyciągnąć ), wymagania dla użytkownika ( jest to najważniejsza część umowy, w której powinny się znaleźć np. wymagania co do pilota, kwestie postoju, hangarowania, zasady eksploatacji podczas lotu np. na jakich lotniskach można nim lądować itp. ), bardzo przejrzysty cennik ( musi być przejrzysty zarówno dla klienta, jak i dla wynajmującego samolot ), zabezpieczenia płatności i kary umowne ( kara umowna jest zabezpieczeniem roszczeń niepieniężnych, płatności można zabezpieczyć poprzez pobranie depozytu )
- ubezpieczenie samolotu
Każdy statek powietrzny musi posiadać swoją polisę. Jeżeli mamy zamiar go komuś wynająć, opcja ,, najmu”, lub ,, wynajmu ” powinna się w niej znaleźć. Jest to zabezpieczenie przed uchylaniem się od wypłaty odszkodowania z polisy za szkodę powstałą podczas użytkowania przez inną niż właściciel osobę.
- zgłoszenie działalności gospodarczej
Prowadzenie odpłatnego wynajmu z pewnością generuje zysk. Jeśli najem jest okazjonalny, kwalifikuje się go jako najem prywatny, niemniej jednak jeżeli stanowi stałe źródło dochodu podatnik musi dokonać zgłoszenia do KRS i Urzędu Skarbowego.