Za osoby niepełnosprawne uważa się osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub sensoryczną, co w oddziaływaniu z różnymi barierami może utrudniać im pełne i skuteczne uczestnictwo w życiu społecznym na zasadzie równości z innymi osobami. Osoby niepełnosprawne stanowią dużą i zróżnicowaną grupę osób, które doświadczają różnego stopnia ograniczeń w zakresie sprawności ruchowej, słuchu, wzroku, poznania i/lub umiejętności samoobsługi, które mogą mieć charakter trwały lub przejściowy.
Do osób niepełnosprawnych zalicza się te osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub sensoryczną, która w oddziaływaniu z różnymi barierami może utrudniać im pełne i skuteczne uczestnictwo w życiu społecznym na zasadzie równości z innymi osobami. Są to również osoby z krótkotrwałą niepełnosprawnością, które nie spełniają kryteriów osób z długotrwałą niepełnosprawnością.
Osoby niepełnosprawne różnią się od innych grup zarówno zakresem i rodzajem barier, które napotykają, jak i poziomem niekorzystnej sytuacji. Osoby niepełnosprawne doświadczają wielu form dyskryminacji lub wykluczenia, w tym: stereotypów, uprzedzeń, negatywnych postaw, marginalizacji społecznej, wykluczenia społecznego, segregacji w instytucjach lub środowiskach mieszkalnych, ograniczonych możliwości edukacji, szkoleń i zatrudnienia, braku dostępu do usług opieki zdrowotnej oraz nieodpowiednich usług wsparcia społecznego (np. usług pomocy osobistej). Niepełnosprawni na szczęście mogą korzystać z różnych form pomocy, np. na stronie http://www.altix.pl/pl/dofinansowania/likwidacja-barier-w-komunikowaniu-sie/.