Rezonans magnetyczny to nowoczesne badanie, które może przedstawić przekroje narządów wewnętrznych na wielu płaszczyznach. Kiedy zleca się wykonanie rezonansu? Jak przebiega to badanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.
Przy wykonywaniu rezonansu magnetycznego wykorzystywane są magnetyczne właściwości atomów, z których składa się każdy żywy organizm. Badanie takie jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W jego trakcie wykorzystywane są jedynie fale radiowe i pole magnetyczne, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Całe badanie odbywa się wewnątrz otworu tunelu skanera MRI. Osoba badana musi w tym czasie leżeć nieruchomo, gdyż każdy ruch może zniekształcić obraz. Ważne jest to, aby wszystkie metalowe przedmioty i urządzenia elektroniczne pozostały w szatni, ponieważ mogą prowadzić do powstania nieprawidłowego wyniku. Cala procedura może trwać od 10 do 90 minut, w zależności od badanego narządu. Wynik badania przedstawiony jest w formie graficznej na ekranie komputera. Daje on jasny obraz badanego narządu i pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób. Wskazania do wykonania badania, jakim jest rezonans magnetyczny Poznań to m.in. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, udar mózgu czy też zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu. Robiony jest on także w celu zdiagnozowania schorzeń kręgosłupa wynikających z urazów i zwyrodnień, takich jak m.in. dyskopatia czy demielinizacja.