Montaż grzejników – o czym pamiętać?

Montaż grzejników – o czym pamiętać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od lat do utrzymania optymalnego komfortu cieplnego w polskich domach wykorzystuje się grzejniki podłączone do systemu centralnego ogrzewania. Zasada działania większości modeli opiera się na zjawisku grawitacyjnego przepływu powietrza. Oznacza to, że najpierw do wymiennika napływa chłodne powietrze, następnie ogrzewa się przepływając przez niego, a na koniec opuszcza całą konstrukcję przez kratkę zlokalizowaną w górnej części. Warto postawić zwłaszcza na grzejniki purmo compact, ponieważ umożliwiają łatwe zamontowanie nie tylko na zwykłej ścianie, ale również na specjalnym stojaku podłogowym.

Właściwe usytuowanie odgrywa ważną rolę

Decydując się na montaż grzejnika, należy w pierwszej kolejności dobrać taki produkt, który będzie pod względem mocy pasował do wielkości danego wnętrza (około 80 W na jeden metr kwadratowy). Duże znaczenie ma też budowa konstrukcji. Obecnie najchętniej kupowane są modele płytowe, gdyż posiadają wygodne uchwyty, odpowietrzniki oraz zaślepki – wymienione elementy ułatwiają instalację na ścianie lub w innym miejscu.

Niezależnie od rodzaju grzejnika, bardzo istotne jest jego usytuowanie względem zarówno podłogi, jak i parapetu. W obu tych przypadkach zaleca się, aby odległość wynosiła co najmniej 10, a najlepiej 12-15 cm cm. Jeśli natomiast chodzi o odległość od ściany, to grzejnik absolutnie nie może do niej bezpośrednio przylegać, bo będzie to skutkowało zaburzonym ruchem powietrza. Przed przystąpieniem do montażu trzeba oczywiście zweryfikować drożność wszystkich rur, zaworów i innych komponentów – np. z wykorzystaniem sprężonego powietrza w puszce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*