Jakie są wskazania do leczenie ortodontycznego?

Jakie są wskazania do leczenie ortodontycznego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korygowaniem wad zgryzu i zmniejszeniem ich negatywnego oddziaływania na funkcjonowanie zębów w jamie ustnej. Wady te objawiają się najczęściej już w wieku wczesnodziecięcym, jednak należy pamiętać, że aby leczenie było jak najbardziej efektywne, aparaty ortodontyczne powinno zakładać się dopiero po wyjściu zębów stałych. Jakie są najczęstsze przyczyny wizyt u takich specjalistów?

Wady zgryzu wymagające diagnostyki oraz leczenia

Najczęstszym czynnikiem decydującym o potrzebie zastosowania aparatu jest znacząca deformacja zgryzu, np. przodozgryz, tyłozgryz, stłoczenie zębów lub diastema, czyli widoczna przerwa, występująca zwykle między dwoma przednimi zębami. Innymi powodami do wdrożenia leczenia mogą być wady wymowy uniemożliwiające prawidłowy rozwój aparatu jamy ustnej już w wieku wczesnodziecięcym albo seplenienie spowodowane wymienionymi wcześniej wadami zgryzu. W diagnostyce ortodontycznej znaczenie mają również schorzenia takie jak paradontoza, pękające oraz kruszące się zęby, a niekiedy również bóle głowy i w okolicy szczęki lub szyi.

Pacjenci z powyższymi objawami często zgłaszają się do specjalistów prywatnych lub do ośrodków leczenia, takich jak np. https://www.medessence.pl/, w celu uzyskania specjalistycznej pomocy. W przypadkach wystąpienia znaczącej wady, która bezpośrednio wpływa na wygląd jamy ustnej, twarzy lub negatywnie oddziałuje na komfort życia pacjenta, wdraża się wówczas odpowiednie leczenie, którym może być m.in. założenie stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*