Jak wybrać olej silnikowy i uzupełniać jego poziom?

Jak wybrać olej silnikowy i uzupełniać jego poziom?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Olej w silniku spalinowym czterosuwowym pełni niezmiernie ważną funkcję. Smaruje on wszystkie ruchome elementy, na których styku mogłoby pojawić się tarcie. Oprócz tego ma jednak też właściwości chłodzące, a także uszczelniające. Dlatego też podczas wymiany oleju w silniku należy koniecznie zastosować taki, jaki przewidział producent. Czasem jednak mamy możliwość wyboru charakterystyki oleju, który zostanie wlany do motoru. Sprawdzamy jak odpowiednio ją dobrać, dowiemy się też w jaki sposób uzupełniać ewentualne braki oleju.

Dobieramy olej do silnika

Najważniejszymi parametrami oleju jest jego gęstość w niskich i wysokich temperaturach. Jeżeli producent nakazał w książce obsługi używanie konkretnego rodzaju oleju, to taki musimy wlewać. Jeżeli mamy możliwość wyboru, to należy na początku sprawdzić co oznaczają popularne skróty, takie jak 5W30, 10W40, 15W50 i tak dalej. Pierwsza cyfra przed literą „W” oznacza lepkość oleju w niskiej temperaturze. Jeżeli wartość ta będzie zbyt wysoka, będziemy mieć problem z rozruchem silnika w mrozach. Druga natomiast oznacza lepkość przy temperaturze roboczej silnika. Im wyższa, tym ciśnienie oleju i właściwości smarne będą lepsze.

Uzupełniamy niedobór oleju

Większość silników zużywa mniejsze lub większe ilości oleju. Dlatego też należy przynajmniej raz na kilkaset kilometrów sprawdzić jego poziom na bagnecie. Uzupełnienie powinno odbyć się za pomocą takiego samego oleju, jaki był wlany wcześniej. Na stronie https://liquimoly.sklep.pl/83-oleje-silnikowe możemy zakupić oleje różnego rodzaju, z pewnością znajdziemy odpowiedni. Poprzez korek wlewu oleju uzupełniamy poziom tak długo, aż na bagnecie znajdzie się on między liniami MIN oraz MAX.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*