Jak skompletować elegancką zastawę?

Wszystkie naczynia oraz sztućce, których używa się podczas spożywania posiłków, składają się na zastawę stołową. Chodzi mianowicie o te przedmioty, które służą do podawania potraw, a nie ich przygotowywania. Konkretny skład takiej zastawy zależy od wielu czynników. Wpływa na niego między innymi krąg kulturowy jej użytkowników oraz ilość i rodzaj serwowanych dań. W przypadku kultury europejskiej każda osoba przy stole ma do swojej dyspozycji naczynia i sztućce przeznaczone tylko dla niej. Chodzi o łyżki, noże, widelce oraz różnego rodzaju talerze.

Oprócz tego muszą być obecne szklanki lub kieliszki, z których możliwe będzie picie napojów. Kolejnym elementem są naczynia, które używamy do podawania potraw oraz napojów — miski, wazy, dzbanki i karafki. Istnieją oczywiście rzadziej spotykane elementy zastawy przeznaczone do specjalnych celów. Podczas przygotowywania stołu, to, jaką zastawę na nim postawimy, zależy od szczegółów związanych z danym posiłkiem.

Możemy również rozróżnić bardziej funkcjonalne zastawy stołowe, które używamy na co dzień od tych, po które sięgamy raczej podczas uroczystych przyjęć. Kupując poszczególne elementy, powinniśmy dążyć do utworzenia kompletu, który zwany jest również serwisem, gdy dotyczyć naczyń. Bez większych problemów kupimy komplety, przeznaczone do użytkowania przez 6,12 lub 24 osoby. Kupienie właściwego produktu może być trudne, więc jeśli chcemy ułatwić sobie to zadanie najlepiej skupić się na ofercie takich producentów jak Villeroy Bosch, którzy są znani z wysokiej jakości swoich zastaw stołowych.

O czym należy pamiętać podczas kompletowania zastawy stołowej?

Wybór właściwego modelu wbrew pozorom nie jest łatwy. Musi ona nie tylko być praktyczna, ale ładnie się prezentować. Dlatego rozpoczynając takie poszukiwania, musimy skupić się na dwóch aspektach — estetycznym oraz funkcjonalnym. Pierwszym krokiem powinno być zastanawianie się, jak wiele osób będzie z niej korzystało. Musimy wziąć pod uwagę, jak często organizujemy rozmaite uroczystości, podczas których pojawiają się liczni goście. Nasza zastawa powinna być w stanie obsłużyć ich wszystkich, więc lepiej kupić większy model niż zbyt mały.

Najpopularniejsze są komplety, które starcza dla 12 lub nawet 26 osób. Do tych większych zestawów często dołączane są specjalne naczynia takie jak na przykład sosjerka. Nie używa się ich na co dzień, lecz z pewnością przydadzą się podczas przyjęcia. Warto również zdecydować się na taką zastawę, którą łatwo się zmywa. Wszelkie zdobienia lub nietypowe kształty mogą nam utrudnić to zadanie. Będziemy musieli poświęcić na to więcej czasu.

Z kolei walory estetyczne wybranego przez nas serwisu naczyń są w pełni zależne od naszych upodobań. Najważniejsze, aby ładnie wyglądały na naszym stole. Warto zadbać o to, aby dobrze komponowały się ze stylem, w którym urządziliśmy naszą jadalnię lub kuchnię. Dużą popularnością cieszą się elementy z subtelnymi wzorami umieszczonymi na ich brzegach. Dzięki takim delikatnym motywom dana zastawa stołowa będzie się prezentować wyjątkowo elegancko. Oczywiście, jeśli preferujemy bardziej nowoczesny styl, możemy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek zdobień.

W takiej sytuacji powinniśmy wybrać naczynia wyróżniające się intrygującymi formami. Kwadratowe talerze stanowią ciekawą alternatywę dla bardziej tradycyjnych okrągłych modeli. Będą stanowiły doskonały dodatek do mieszkania z nowoczesną aranżacją wnętrza. Wybieranie kolorowych zestawów jest ryzykowne, gdyż modne barwy zmieniają się z sezonu na sezon. Najlepiej postawić na biel, która jest nie tylko uniwersalna, ale również ponadczasowa.

Dlaczego warto postawić na porcelanowe zastawy?

Jeżeli szukamy produktu, który pozwoli nam w elegancki sposób urządzić nasz stół, powinniśmy przyjrzeć się bliżej porcelanie. Zastawy wykonane z tego materiału są nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale również długotrwałe. Zakup takiego kompletu jest inwestycją, która zwróci się nam, jeżeli często wyprawiamy eleganckie przyjęcia. Długa historia użytkowania tego surowca oznacza, że wszystkie jej elementy zostały dokładnie dopracowane. Ponadto, jest ona wyjątkowo bezpieczna i ekologiczna. Przeglądając dostępne na rynku modele, możemy wyróżnić między innymi porcelanę angielską. Posiada ona ażurową zdobienie w barwach biało-granatowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają najelegantszych zestawów.

Jeśli interesuje nas coś bardziej nowoczesnego, możemy kupić naczynia wykonane z kolorowej porcelany. Z takiej zastawy możemy swobodnie korzystać w życiu codziennym. Nie będzie sprawdzała się równie dobrze podczas bardziej eleganckich uroczystości. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie tradycyjna biała porcelana. Właściwie dobrana może posłużyć naszej rodzinie nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie zastawy są często przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Wśród produktów firmy Villeroy & Boch porcelana znajduje się na szczególnej pozycji. Producent ten specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości wyrobów z tego materiału. Jeżeli staramy się skompletować elegancki zestaw stołowy, to kupienie ich produktów jest dobrym pomysłem. W swojej ofercie mają nie tylko naczynia ze zwykłej porcelany, ale również takie zrobione z wykorzystaniem odmiany kostnej. Jest to jedna z najszlachetniejszych rodzajów tego surowca. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać wyroby z roślinnymi lub geometrycznymi dekoracjami. Najbardziej luksusowe modele wyposażone są w specjalne ozdoby, wykonane z użyciem platyny lub prawdziwego złota.

Dostępne są kolekcje produktów wykonanych zgodnie ze stylem country lub modern. Te pierwsze charakteryzują się zdobieniami w kształcie owoców oraz kwiatów. Do ich produkcji wybiera się porcelanę o bardziej mlecznym odcieniu. Z kolei styl nowoczesny składa się z naczyń o nietypowych kształtach — prostokątne talerze oraz kubki z wyjątkowym zawinięciem. W ramach każdej kolekcji znajduje się wiele różnych serii produktów. Bez problemów znajdziemy taką, która będzie pasowała do naszej jadalni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × jeden =