Drewno jest jednym z najbardziej wymagających materiałów. Ale jego dobra obróbka opłaca się po tysiąckroć, gdyż za jego pomocą jesteśmy w stanie tworzyć zapierające dech w piersiach wnętrza, meble i ozdoby. Aby nie uszkodzić naszego drogocennego, naturalnego materiału, musimy wpierw upewnić się, że jest odpowiednio wysuszony po ścięciu. Jeśli tak nie jest, to wpłynie to na jakość impregnacji, ponieważ środek zabezpieczający po prostu nie wchłonie się odpowiednio.
Bez narzędzi nie ma mowy o obróbce, więc również nimi powinniśmy się odpowiednio zająć. W upewnieniu się na temat dostatecznej ostrości takich sprzętów, jak piły tarczowe, noże do strugarek, wiertła i frezy pomogą nam specjalne ostrzarki. Każdy stolarz powinien mieć w swoim warsztacie kilka takich na zapas, na wypadek, gdyby któreś z narzędzi przestało pracować jak należy. Kto próbował kontynuować pracę tępym wiertłem lub piłą ten wie, jak irytujące może to być zadanie. Dlatego warto zadbać o swoją wygodę zawczasu.
Przechodząc już do samej obróbki drewna, często potrzebujemy czegoś, co pozwoli nam je usztywnić, kiedy sami będziemy na nim pracować. Taką rolę pełnią ściski stolarskie, które mają szerokie zastosowanie nie tylko w stolarstwie. Za ich pomocą możemy bowiem zablokować dany element w pozycji najbardziej nam odpowiadającej, bez ryzyka jego nagłego przemieszczenia. Ściski przydadzą się również do niektórych wypadków gięcia drewna, a także do pracy z innymi materiałami, od których wymagamy stabilności.