Kolizje to nieodłączny element codzienności na drogach publicznych. Mogą zdarzyć się w każdym momencie i wywołują często wiele niekorzystnych komplikacji. Nie są to sytuacje związane z zagrożeniem zdrowia i życia, te są bowiem domeną wypadków. W przypadku kolizjach drogowych mowa tu przede wszystkim o stratach materialnych, konieczności załatwiania wielu formalności z ubezpieczycielem i być może długotrwałej naprawie pojazdu, zależnej od stopnia jego uszkodzenia. Stopień ten określa także ilość środków, jakie w ramach OC i AC będzie trzeba przeznaczyć na remont samochodu.
Samochód po stłuczce sprawdzany jest przez rzeczoznawcę zatrudnionego przez firmę ubezpieczającą. Jego zadaniem jest ocena skali zniszczeń i prawdopodobny koszt ich naprawy. Koszt ten zależy od rozmaitych czynników. Zależy od skali uszkodzeń, którym uległo auto wskutek kolizji, wiek i rodzaj samochodu, co wiąże się z dostępnością części zamiennych, wreszcie cena naprawy dokonywanej przez wybrany warsztat.
Często zdarza się, że sporządzony przez firmę, w której ubezpieczony jest samochód kosztorys, nie w pełni odzwierciedla rynkowej ceny naprawy. Warsztat odmawia wtedy wykonania usługi. Dzieje się tak dlatego, że wycena może być zaniżona. Istnieją jednak usługodawcy, którzy pomagają rozwiązać ten problem. Strona https://bydgoszcz.cewik.pl/ zawiera ofertę dopłat do ubezpieczeń OC, dzięki której nie trzeba obawiać się o znalezienie warsztatu chętnego do podjęcia naprawy.