Czy szklane produkty można wysłać kurierem?

Czy szklane produkty można wysłać kurierem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W kontekście wysyłania przesyłek w dalszym ciągu niezrównaną popularnością cieszą się usługi kurierskie. Pozostaje jednak pytanie czy każdy przedmiot można dostarczyć w ten sposób. Poszczególni dostawcy posiadają listy rzeczy których nie można zlecać do przesłania, natomiast w niektórych przypadkach po prostu nie zalecają tego robić, zwalniając się z odpowiedzialności za dostarczenie danego wyrobu w niepożądanym stanie. Jak wygląda to w przypadku szkła? 

Odmienna polityka i brak odpowiedzialności za uszkodzenia

Poszczególne firmy na rynku przyjmują odmienne założenia i niektóre z nich, jak choćby kurier GLS, całkowicie wykluczają możliwość przewozu szkła. U wielu dostawców obostrzenia dotyczą jednolitych tafli (np. lustra lub szyby), umożliwiając natomiast dostarczenie innych szklanych przedmiotów. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli przewoźnik godzi się na takie przesyłki to zwykle z informacją, iż nie będzie on podlegał winie za ewentualne uszkodzenia w trakcie transportu.

W takiej sytuacji nie ma możliwości reklamacji, nawet jeżeli przedmiot dotrze do odbiorcy w kilku kawałkach. Co więcej nadawca nie będzie mógł nic w tej sprawie zrobić, gdyż interesy kuriera chroni wtedy prawo przewozowe, które zwalnia z odpowiedzialności za towar szczególnie podatny na szkodę. 

Jak zabezpieczyć taką przesyłkę?

Skoro cała operacja odbywa się na ryzyko wysyłającego to jego obowiązkiem jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Każdy szklany element powinien być oddzielnie owinięty gazetami lub najlepiej folią bąbelkową. To takich paczek trzeba wykorzystać szczególnie twarde kartony, a całą wolną przestrzeń we wnętrzu dokładnie wypełnić papierem, folią, watą czy innym miękkim materiałem ochronnym.

Całe opakowanie trzeba również koniecznie obkleić informacjami, że w środku znajduje się szkło, co będzie sygnałem dla kuriera, by obchodzić się z danym pakunkiem wyjątkowo delikatnie. Po nadaniu paczki warto skorzystać z możliwości jej śledzenia, co oferuje choćby Inpost (można dowiedzieć się więcej na ten temat na https://www.epaka.pl/sledzenie-przesylek/inpost), gdyż mamy wtedy pewność gdzie znajduje się przesyłka i czy dotarła już do adresata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*