Bez czego współcześnie nie obejdzie się grafik komputerowy?

Bez czego współcześnie nie obejdzie się grafik komputerowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach prawie każdy projekt graficzny jest tworzony przy wykorzystaniu nowoczesnych komputerów stacjonarnych i przenośnych, dlatego niezwykle pożądanym zawodem na rynku pracy jest grafik komputerowy. Osoba taka dzięki posiadaniu określonych kompetencji zajmuje się tworzeniem projektów wektorowych, rastrowych oraz trójwymiarowych. W swojej codziennej pracy musi używać stosownych narzędzi, takich jak choćby tablety graficzne czy zaawansowane oprogramowanie. Więcej na ten temat dowiemy się z niniejszego artykułu.

Wydajny laptop to dzisiaj konieczność

Grafik komputerowy to osoba zajmująca się przede wszystkim wizualizacją artystyczną oraz wizualizacją rzeczywistości. Z tego powodu musi w swojej pracy zawodowej wykorzystywać zaawansowane pod względem technicznym urządzenia. Jednym z niezbędnych jest komputer – w dzisiejszych czasach większość profesjonalnych grafików wybiera wersje mobilne, czyli laptopy. Taki sprzęt powinien koniecznie posiadać dedykowaną kartę graficzną, która zapewni komfortową pracę nad wszelkimi projektami, nawet tymi o wyjątkowo wysokich wymaganiach względem obrazu.

Niezwykle istotnym elementem jest również ekran – musi on mieć rozdzielczość minimum Full HD (1920×1080) i być wyposażony w matrycę IPS, ponieważ doskonale odzwierciedla ona kolory i odznacza się wysokim kontrastem oraz jasnością. Ważnym parametrem w laptopie przeznaczonym dla profesjonalnego grafika jest też procesor. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się modele czterordzeniowe marki Intel Core (wersja i5, a najlepiej i7), co wynika z ich dużej wydajności. Omawiany notebook nie obędzie się także bez pamięci RAM o pojemności 8 lub 16 GB (z możliwością rozszerzenia) i szybkiego dysku zewnętrznego SSD.

A co oprócz komputera?

Laptop to oczywiście podstawowy sprzęt wykorzystywany przez profesjonalnego grafika, ale poza tym używa on również innych zaawansowanych narzędzi, które ułatwiają mu wykonywanie obowiązków. Można do nich zaliczyć:

– tablety graficzne – urządzenia z ekranem (najczęściej w formacie A3), służące do rysowania i szkicowania za pomocą specjalnego rysika (tzw. piórko). W tym przypadku nie używa się myszki, dzięki czemu cały proces tworzenia projektu jest krótszy, a na dodatek wszelkie operacje bardziej precyzyjne. Zazwyczaj rozmiar tego sprzętu dobierany jest do rozdzielczości ekranu w laptopie lub komputerze stacjonarnym (optimum to 1920×1080).

– macierze dyskowe – stosowane głównie w dużych korporacjach i firmach, w których pracuje przynajmniej kilku grafików. Są to urządzenia wyposażone w kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt połączonych w jedną całość dysków HDD lub SSD. Rozwiązanie to zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych oraz wyjątkowo duże prędkości ich zapisu i odczytu. Jeśli chodzi o macierze dyskowe sklep internetowy ze sprzętem elektronicznym lub komputerowym jest najlepszym miejscem do ich zakupu.

– oprogramowanie do tworzenia i obróbki grafiki – podstawą jest oczywiście program Adobe Photoshop, zawierający wszelkie niezbędne narzędzia do edytowania dowolnych obrazów. Oprócz niego wykorzystuje się często darmowe odpowiedniki, takie jak Gimp czy IcoFX. Ponadto używane są programy do pracy z grafiką 3D (np. Autodesk 3ds Max, Blender itd.), do tworzenia i edycji grafik wektorowych (m.in. AutoCAD, Adobe Illustrator czy FreeHand) i do zarządzania pracą (Wunderlist).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*