Pierwsza pomoc – Uratuj komuś życie!

Pierwsza pomoc – Uratuj komuś życie!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsza pomoc to pomoc udzielana każdej osobie, która doznała nagłego zachorowania lub urazu, przy czym opieka ta ma na celu zachowanie życia, zapobieganie pogorszeniu się stanu zdrowia i wspieranie powrotu do zdrowia. Pierwsza pomoc jest zazwyczaj wykonywana przez laików przed przybyciem pomocy medycznej, ale może być również wykonywana przez pracowników medycznych.

Kiedy udziela się pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc, choć często improwizowana, nie jest tożsama z innymi aspektami opieki medycznej; jest to raczej zestaw działań mających na celu zapobieżenie poważnym obrażeniom i/lub śmierci do czasu przybycia profesjonalnej opieki medycznej. Kiedy karetka już przyjedzie, pracownicy zajmą się poszkodowanym, ale do tego czasu Twoim zadaniem jest pomóc zachować życie tej osobie. Jeśli tego nie potrafisz, zapisz się na kursy pierwszej pomocy w Poznaniu.

Jak wykonać pierwszą pomoc?

Priorytetem jest zatrzymanie krwawienia i w razie potrzeby leczenie wstrząsu. Następnie należy unieruchomić zranioną część ciała, aby uniknąć pogłębienia urazu lub spowodowania dalszych uszkodzeń. Jeśli to możliwe, należy to zrobić bez przemieszczania poszkodowanego. Jeśli osoba jest nieprzytomna, nie należy jej w ogóle ruszać. Jeśli osoba ma poważną ranę brzucha, ale poza tym wydaje się stabilna, powinna pozostać w pozycji leżącej do czasu przybycia pomocy.

Podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku problemów z oddychaniem, takich jak astma lub rozedma płuc, ważne jest, aby upewnić się, że osoba nie dławi się śluzem lub wymiocinami. Manewr Heimlicha należy wykonać tylko wtedy, gdy osoba jest w stanie mówić lub kaszleć na siłę i nie reaguje na silne uderzenie w plecy między łopatkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*