Ekologiczne paliwa stają się coraz bardziej pożądanym towarem. Do niedawna zniechęcały swoją zbyt wysoką ceną oraz brakiem powszechnych informacji na temat używanych materiałów. Jednak, współcześnie dochodzi do wyrównania kosztów, w porównaniu do tradycyjnych modeli opałowych. Opał ekologiczny to taki, który nie ingeruje negatywnie w nasze środowisko naturalne, a jednocześnie należy do grupy odnawialnych źródeł energii. Jakie paliwa są warte wypunktowania?
Tak zwane biopaliwa zawierają w swoim składzie minimalną ilość substancji szkodliwych, przez co można je nazwać opałem ekologicznym. Poza tym, materiały te pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 70 procent. Jest to możliwe dzięki ich niskiej wilgotności, a także wysokiej kaloryczności – właściwości te ułatwiają szybsze wytwarzanie się ciepła i wydajniejsze spalanie. Jednym z bardziej polecanych paliw ekologicznych jest pellet. Nie wymaga wiele pracy, nie zanieczyszcza kotłowni osadem (jak na przykład węgiel) oraz wytwarza znikome ilości popiołu.
Do najczęściej stosowanych składników na biomasę należy zaliczyć: drewno (zarówno przetworzone, jak i nieprzetworzone), trociny, słomę, korę, brykiet czy zrębki (tak zwane ścinki drzewne o długości od 5 do 50 mm). Materiały te pozwolą nam na uzyskanie jak najlepszych efektów ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej ceny za paliwo.
Szukając alternatywy dla biomasy, możemy zainteresować się ekogroszkiem, który tworzony jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Cechuje się on podobną ceną, lecz jest mniej ekologiczny od pelletu. Opał ten można dostać na https://www.sambudrol.pl/.