Minikomputery jednopłytkowe, oznaczane często skrótem SBC (single-board computer) to niewielkie moduły, na pokładzie których znajdują się wszystkie bazowe elementy architektury każdego „dużego” komputera. Oprócz wydajnego procesora, pamięci RAM oraz slotu kart pamięci bądź wbudowanego banku eMMC, znaleźć w nich można także obszerny zestaw interfejsów, znanych z klasycznych komputerów. Do dyspozycji mamy więc najczęściej port HDMI, jeden lub kilka portów USB, a często także złącza audio/wideo, gniazda Ethernet, a nawet… złącza do podpięcia zewnętrznych wyświetlaczy LCD oraz interfejsów kamer. Sztandarowym przykładem tak dobrze wyposażonych minikomputerów jest sygnowana logiem maliny rodzina Raspberry Pi.
Kultowa seria produktów Rapsberry Pi to już nie tylko same minikomputery SBC, ale potężny ekosystem dla elektroników, programistów oraz wszystkich pasjonatów nowych technologii. O ile niewielkie moduły główne oferują spore jak na swoje rozmiary możliwości obliczeniowe, to w połączeniu z bogatą i – co ważne – dynamicznie się rozwijającą ofertą akcesoriów dodatkowych, które wiele z nich można znaleźć m.in. po adresem https://sklep.avt.pl/category/raspberry-pi, produkty Raspberry Pi nadają się do wykorzystania jako baza systemów wbudowanych zarówno amatorskich, jak i komercyjnych. Nie sposób już dziś zliczyć, w ilu mniej lub bardziej złożonych projektach „malina” znalazła zastosowanie. Za komercyjnym sukcesem minikomputerów stoi połączenie (dobrze zaprojektowanych, wydajnych i przystępnych cenowo) modułów ze stale rosnącą ofertą nakładek (zwanych Raspberry Pi Hat) oraz niesłabnącym zainteresowaniem ogólnoświatowej społeczności, skupionej wokół otwartoźródłowych projektów bazujących na maleńkich komputerach. Co ważne, oprócz „flagowców” – w tym najnowszych modułów Rapsberry Pi 4B, wyposażonych w wydajne procesory 64-bitowe, dużą pamięć RAM oraz podwójne wyjścia HDMI – w ofercie marki The Raspberry Pi Foundation znajdują się także wersje zminiaturowyzowane (w tym Raspberry Pi Zero), jak również kilka rozwiązań, skierowanych do odbiorców profesjonalnych. W tej ostatniej grupie można znaleźć kompaktowe moduły SoM o nazwie Raspberry Pi Compute Module, przeznaczone do zabudowy w większych urządzeniach.
Rok 2021 przyniósł nowości w ofercie „malinowej” marki, która – po raz pierwszy w swojej niespełna 10-letniej obecności na rynku – wprowadziła do sprzedaży własny mikrokontroler o oznaczeniu RP2040. Układ, który został sercem miniaturowej płytki o nazwie Raspberry Pi Pico, bazuje na dwurdzeniowym procesorze ARM Cortex-M0+, taktowanym zegarem o częstotliwości maksymalnej 133 MHz i wyposażonym w 264 kB pamięci statycznej RAM, dwie pętle PLL, 12-bitowy przetwornik ADC, a także interfejsy UART, SPI, I2C oraz USB 1.1. Nie zabrakło oczywiście kilkunastu kanałów wyjściowych PWM, obsługiwanych przez sprzętowe timery peryferyjne, kontrolerów DMA i PHY oraz monolitycznego czujnika temperatury. Nowy mikrokontroler wspiera programowanie w środowiskach Thonny i kultowym Eclipse, a za komunikację z komputerem odpowiada wbudowany debugger sprzętowy. RP2040 w zaledwie kilka miesięcy od rynkowej premiery doczekał się szeregu bazujących na nim projektów, a nawet… dedykowanych nakładek i akcesoriów ułatwiających rozpoczęcie pracy z nową platformą.